Już za kilkanaście dni nadejdą długo oczekiwane przez wielu z nas – najpiękniejsze w całym roku święta Bożego Narodzenia. Warto już zawczasu dobrze się do nich przygotować. Jak się zachować przy wigilijnym stole? Co nam przystoi, a co nie? Przeczytajcie nasz tekst, a będziecie znać podstawy świątecznego savoir vivre.
- Nie wypada spędzać Wigilii w kapciach, czy skarpetkach. Dlatego najlepiej wziąć ze sobą buty na zmianę i zachowywać się tak, by jak najmniej zabrudzić mieszkanie gospodarzy.
- Życzenia starajmy się składać sobie osobiście, albo napiszmy je osobiście i wyślijmy tradycyjną pocztą. SMSy z życzeniami są dozwolone tylko wobec rodziny i naszych znajomych.
- Nie spóźniaj się na wigilijną kolację – to brak szacunku wobec tradycji i samych gospodarzy, którzy nas zaprosili.
- Znak do dzielenia się opłatkiem daje wyłącznie gospodarz. Dla niego najważniejszą osobą jest z kolei gość honorowy (np. ciocia w słusznym wieku).
- Podczas wigilijnej wieczerzy wypada skosztować wszystkich potraw ze stołu. Jeśli nam coś nie smakuje, to nie można uczty krytykować, ale delikatnie podkreślić, że dane danie nie jest w naszym guście
- W przeddzień Bożego Narodzenia obowiązuje nas elegancki strój. Nasze ubrania tego dnia powinny być naprawdę odświętne, ale skromne.
- Gości zaprasza do stołu gospodarz domu. Zajmują oni miejsca wyznaczone przez gospodarza. Np. goście honorowi siedzą zawsze po prawej stronie pani i pana domu.
- Pamiętajmy o przygotowaniu nakrycia dla niespodziewanego gościa.
- Zimne przekąski podczas wieczerzy wypada zacząć jeść dopiero wtedy, zostaną one podane do stołu wszystkim gościom. Dania gorące można zacząć konsumować zaraz po nałożeniu na nasz talerz.
- Jeśli wybieramy się na kolację wigilijną do rodziny, ustalmy zawczasu, kto i jakie potrawy na taką uroczystość przygotowuje.
- Podczas wigilijnego spotkania unikajmy tematów drażliwych, związanych ze światopoglądem, polityką, stanem naszego zdrowia, stanem cywilnym.
Źródło: gp24.pl; polskieradio.pl
Foto: Pixabay.com