Kupując ubrania często zwracamy uwagę z jakich materiałów zostały wykonane, ale te oceniamy pod kątem jakości oraz wiodących trendów. Rzadziej patrzymy na to, czy tkaniny te są ekologiczne oraz w jaki sposób ich noszenie może wpłynąć także na naszą skórę. To spory błąd, tym bardziej, że niektóre rodzaje odzieży zakładamy wprost na gołe ciało. Dzisiaj przedstawiamy drugą grupę tekstyliów przyjaznych środowisku i skórze.
Ekowełna
Produkuje się z niej głównie odzież zimową. Od tradycyjnie pozyskiwanej różni ją sporo. Przede wszystkim jest ona okupiona mniejszym cierpieniem zwierząt. W tradycyjnych fermach w celu zabezpieczenia wełny przed zagnieżdżeniem się w niej insektów u niektórych ras owiec usuwany jest bez znieczulenia nadmiar skóry w okolicy pośladków. Producenci ekowełny posługują się w tym celu olejkiem z drzewa herbacianego, który skutecznie eliminuje problem. Ponadto ekowełna jest również oczyszczana i odtłuszczana przy pomocy naturalnych środków. Dzięki temu jest ona o wiele przyjaźniejsza dla ciała, jak i dla wód gruntowych.
Włókna sztuczne – wiskoza, cupro, tencel
Są to tekstylia pozyskiwane z celulozy znajdującej się w roślinach. Zalicza się do nich: wiskoza i tencel, produkowane na bazie celulozy pochodzącej z drewna, bambusa, trzciny cukrowej oraz cupro – powstające z celulozy zawartej w bawełnie. Najbardziej ekologiczne z tej grupy są: tencel, ponieważ przy jego produkcji używane są wyłącznie środki organiczne oraz cupro, gdyż bardzo szybko ulega biodegradacji.
***
Nasze ubrania (w tym również bielizna) mogą być piękne, modne, ale i szkodliwe zarówno dla skóry (podrażnienia, alergie, uczulenia), zdrowia (niektóre chemikalia posiadają właściwości kancerogenne) oraz środowiska (zatruwanie powietrza, gleby czy wód gruntowych). Wystarczy jednak uważnie przestudiować informacje na etykietach lub dokładnie wypytać o pochodzenie czy rodzaj materiału, z jakiego została wyprodukowana nasza odzież i wybrać te tkaniny, o których pisaliśmy w tym i poprzednim artykule. Dzięki temu unikniemy problemów zdrowotnych, dermatologicznych, a jednocześnie zatroszczymy się o środowisko naturalne, w którym żyjemy i funkcjonujemy.
