Dom i Ogród

Szkodniki kuchenne – jak się ich pozbyć?

Nadchodzi czas intensywnych przygotowań do Świąt. W związku z czym gromadzimy w domu więcej produktów spożywczych. Niektóre z nich są szczególnie narażone na atak niechcianych szkodników. Jak sobie z nimi poradzić, by nasze zapasy nie skończyły w koszu na śmieci?

Ogólne zasady

Po pierwsze – zaraz po przyniesieniu produktów sypkich ze sklepu powinniśmy je przesypać do szklanego pojemnika. Specjaliści polecają wcześniej umieścić te produkty na noc w lodówce.

Po drugie – sięgajmy po naturalne odstraszacze. Wśród najbardziej skutecznych, a przy tym dość niedrogich znajdują się goździki, lawenda, uprażone ziarna kawy, kasztany (można wykorzystać, te z jesiennych dekoracji).

Po trzecie – gdy już raz niechciani amatorzy naszych mąk, kasz czy grochu zamieszkają z nami natychmiast wyrzućmy zaatakowane produkty. Jaja i larwy szkodników to siedlisko szkodliwych bakterii. Z kolei chitynowe pancerzyki mogą spowodować poważne kłopoty żołądkowe. Dokładnie umyjmy też szafki kuchenne, ale i sprawdźmy wszelkie szczeliny w meblach. Po wymyciu wstawmy do nich na noc lub przynajmniej na kilka godzin miskę z kostkami lodu lub miskę z octem, wodą i sodą oczyszczoną.

Jaki wróg – taka broń

Aby okazać się szybszym od kuchennych szkodników dobrze jest sięgnąć po konkretne sposoby. I tak:

  • mklik spożywczy (czyli mały motylek o szarych skrzydłach; wyglądem przypomina mola ubraniowego, ale jest od niego ciemniejszy) – to zagrożenie dla wszystkich suszonych produktów. Zapobiegniemy jego wizycie przecierając szafkę olejkiem lawendowym lub umieszczając w niej woreczki z lawendą.
  • rozkruszek (niemal niewidoczny gołym okiem; o jego wizycie świadczy pajęczyna oraz stęchły zapach) – żeruje w mąkach. Jedyne rozwiązanie to przesypanie mąki do szczelnie zamykanych pojemników szklanych.
  • strąkowiec (to niewielki chrząszcz) – bardzo lubi groch. Wystarczy jednak umieścić ziarna w grubym płóciennym woreczku.
  • ołek zbożowy – to wielbiciel: kukurydzy, ryżu, otrąb, mąki i suchego pieczywa (także tartej bułki). Aby się go na dobre pozbyć wystarczy ułożyć w szafce goździki lub uprażone ziarna kawy.
Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top