Książka

„Słodziutki. Biografia cukru.” – czyli słodko – gorzka historia o tym, jak cukier zmieniał dzieje świata

Nie czytajcie tej książki, jeśli jesteście zdeklarowanymi Słodyczoholikami, bo po lekturze Wasz ulubieniec zamieni się w podstępnego, bardzo niebezpiecznego i bezkompromisowego manipulanta, a z kimś takim z pewnością, nie chcielibyście mieć do czynienia – czyż nie? Bo bohater tej gorzkiej opowieści jedynie z nazwy jest Słodziutki

Zasiadając do lektury „Słodziutkiego..” byłam przygotowana na naukowy materiał dotyczący tego skąd wziął się cukier, jego pochodne, jakie skutki ma nadużywanie tej jednej z najbardziej popularnych przypraw oraz na odnotowanie pewnych historycznych faktów związanych z tą przyprawą. Jakież było moje zdziwienie, gdy tak naprawdę autorzy zabrali mnie w dość niecodzienną wyprawę niemal po całym świecie zatrzymując się w tych miejscach, gdzie Słodziutki gościł przez dłuższy lub krótszy czas pozostawiając po sobie niezły bałagan.

Autorzy zabierają nas do najbardziej zamierzchłych czasów (VI-VII wiek), kiedy cukier dopiero rozpoczyna swoją – jak się szybko okazuje – światową i rozwijającą się w zawrotnym tempie karierę. Przenosimy m.in. na tereny pierwszych plantacji trzciny cukrowej i jesteśmy świadkami narodzin „słodkiego” niewolnictwa. Gościmy też na dworze królewskim, gdzie cukier pozwala ówczesnej władczyni zapomnieć o niedogodnościach jej losu, a w rezultacie okazuje się być dla niej zabójczą trucizną i to nie tylko w przenośni… Jesteśmy też świadkami odkrycia… cukrzycy. Dowiadujemy się również, że jedną z pierwszych prób wyleczenia jej była …dieta 400kcal. Podążamy też śladami naukowych poszukiwań innych mniej drastycznych metod. Dowiadujemy się, kto i w jaki sposób wpada na wynalezienie insuliny. Widzimy, jak szybko lek ten staje się nie tylko skuteczną bronią w walce z chorobą, ale … i kolejnym mechanizmem napędzającym rynek. Koncerny ustalają własne ceny za pojedyncze dawki, a … apteki swoje  – nawet o 100% wyższe. Stajemy się też widzami niezwykłej transformacji cukru – ze zwykłej przynoszącej same przyjemne doznania przyprawy w niebezpiecznego wroga zdrowia i życia ludzkiego i bardzo sprytnego manipulatora, który wkrada się w ludzkie umysły producentów, handlowców, ale nawet przedstawicieli świata medycyny…

Książka pisana jest lekkim i przyjemnym językiem, co już samo w sobie stanowi jej spory atut. Często przytaczane statystyki, nazwiska naukowców – zwłaszcza w rozdziale dotyczącym badań nad cukrzycą oraz insuliną – nie przeszkadzają w jej pozytywnym odbiorze. W sumie jej lektura zajęła mi tydzień, ale gdyby nie szereg obowiązków, z pewnością przeczytałabym ją w góra dwa dni.

„Słodziutki. Biografia cukru.” – moim zdaniem to obowiązkowa lektura na półce każdego, kto chciałby z powodzeniem rzucić cukier, zrozumieć istotę uzależnienia od tej substancji lub przeprowadzić zdrową rewolucję w swoim dotychczasowym życiu. Bo chociaż nie znajdziemy w niej wskazówek, jak tego dokonać, to z pewnością otrzymamy solidny i mocny zastrzyk motywacji, która pozwoli nam zmienić swoje nawyki.

Moja ocena tej pozycji to 10/10.

Tytuł: „Słodziutki. Biografia cukru.”
Autor: D. Kortko, J. Watoła
Wydawnictwo: Agora
Rok: 2018

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top