Chociaż aura zimowa nieco nas rozpieszcza, nie wolno zapominać, że wciąż znajdujemy się pod wpływem niskich temperatur. Te zaś bywają zabójcze nie tylko dla systemu odpornościowego. Cierpią na nich również nasze dłonie, jak i stopy. Podpowiadamy, jak o nie zadbać, gdy nie uda nam się uniknąć przemarznięcia oraz co zrobić, by nie dopuścić do takiego stanu.
Żeby stopy nie przemarzły
Najprostsza metoda to gruba skarpeta oraz ocieplana wkładka. Możemy też znaleźć stopki terapeutyczne z dodatkiem nici miedzi, cynku i krzemu. Dzięki nim poprawimy znacznie krążenie krwi w stopie oraz zagwarantujemy, że w obuwiu będzie panowała taka sama optymalna temperatura. Izolację od zimna można też stworzyć poprzez grubą warstwę tłustego kremu, zaś od wilgoci stosowanie antyperspirantów do stóp.
Gdy gruba wkładka i skarpeta zawiodły
Zimą chronimy nasze nogi głównie ubierając je w ciepłe obuwie. Niektórzy dodatkowo stosują grube skarpety lub dodatkowe wkładki. Zaletą tych drugich jest dodatkowa izolacja od nadmiaru potu. Aby zachowały jak najdłużej swoje właściwości, należy je często prać lub wietrzyć. Niekiedy jednak sposoby te zawodzą. Co wtedy? Pierwsza czynność to rozgrzanie stóp. W tym celu sprawdzi się przede wszystkim rozgrzewająca kąpiel. Unikajmy jednak bardzo gorącej wody – wystarczy mocno ciepła. Warto do wody dodać też olejek cynamonowy, goździkowy lub eukaliptusowy. Po kąpieli nie wolno zapomnieć o balsamie do stóp. Na koniec zaś należy wmasować w stopy rozgrzewającą maść kamforową lub balsam imbirowy. Po zabiegu nakładamy ciepłe, grube – najlepiej bawełniane – skarpety.
Jak zadbać o dłonie?
Przede wszystkim potrzebne są nam ciepłe rękawiczki. Gdy jest silny mróz – najlepiej sięgnąć po grube rękawice lub takie z jednym palcem. Należy też pamiętać, by stosować krem do rąk. Najlepiej o takim składzie, który zapewni dłoniom odpowiedni poziom nawilżenia. Krem należy nanieść przynajmniej 20 minut przed wyjściem i to każdorazowo! Jeśli mamy przemarznięte dłonie, nie należy myć ich w bardzo gorącej wodzie, a jedynie w letnim strumieniu. Następnie delikatnie pocieramy je ręcznikiem w celu osuszenia. Na końcu warto nanieść na dłonie krem lub balsam. Jeśli posiadamy możemy też wsmarować w dłonie glicerynę bądź wazelinę. W ten sposób dodatkowo natłuścimy ręce, przez co będą bardziej odporne na zimno, ale i na wilgoć. Przed zimowymi chłodami dobrze jest też chronić dłonie stosując:
- kąpiel w oliwie z oliwek – można ją przygotować samemu w domu;
- zabieg parafinowy (w dobrym salonie kosmetycznym) – który regeneruje nie tylko dłonie, ale również paznokcie; poza tym sprawia, że skóra rąk staje się przyjemnie gładka i delikatniejsza w dotyku.
źródła:
ABC przeziębienia (poradnik) jesień/zima 2016;
fot.: pongpiya_j (pixabay.com)