Oddychanie to według zdecydowanej większości z nas jedna z podstawowych funkcji organizmu, podczas gdy specjaliści w dziedzinie zdrowia, uczynili z niej metodę terapeutyczną. Funkcjonuje ona pod nazwą rebirthing. Na czym polega i czy każdy może się nią posiłkować?
O czym mowa?
Na całym świecie rebirthing uprawia kilkaset tysięcy osób, w Polsce zaledwie kilkadziesiąt, ale liczba ta rośnie. Ma to związek z korzyściami, jakie oferuje ta niezwykła metoda. „Rebirthing (…) relaksuje, uwalnia od stresów, uczy radości życia, daje poczucie siły i zdrowia, a przy okazji może wyleczyć z różnych chorób. Poza tym (…) po sesjach RB ludzie pięknieją i młodnieją. Przekrój emocji doświadczanych podczas sesji, jak i efektów, jakie dostarczają poszczególnym uczestnikom jest ogromny. Począwszy od minimalizacji niektórych schorzeń czy uciążliwych dolegliwości, po zmianę nastawienia do świata i ludzi.” – tak pisze o tej metodzie w swojej książce „Tajemnice niekonwencjonalnej medycyny” Elżbieta Cybulska. Z bardziej naukowego punktu widzenia rebirthing to metoda działająca na poziomie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. Są to sesje z wykorzystaniem świadomego oddychania w czasie, którego doświadczamy głębokiego rozluźnienia ciała, wyciszenia oraz otwarcia umysłu. Jest to całkowicie naturalna metoda, opierająca się na technice swobodnego i połączonego wdechu i wydechu, który stanowił pierwotną postać oddychania.
Jakie korzyści daje rebirthing?
Chociaż wiele w tej kwestii zależy od nieuświadamianych sobie własnych potrzeb, ale również podatności na metody alternatywne, to jej twórcy obiecują nam naprawdę wiele. Rebirthing pomaga:
- Uwolnić uczucie napięcia w całym ciele;
- Nauczyć się używania oddechu do rozładowania trudnych sytuacji;
- Osiągnąć harmonię między ciałem a umysłem;
- Odzyskać zdrowie, siły witalne i chęć do życia i działania;
- Pogodzić się ze swoją przeszłością;
- Budować zdrowe relacje z sobą, ludźmi i światem zewnętrznym;
- Lepiej kontrolować swoje: myśli, emocje i zachowanie;
- Łatwiej radzić sobie ze swoimi lękami;
- Poszerzać świadomość dotyczącą swoich potrzeb i planów oraz kształtować umiejętność ich realizacji.
Głęboki oddech – podstawowy mechanizm rebirthingu – ułatwia też oczyszczenie organizmu z zalegających w nim toksyn i szkodliwych substancji. Według danych oddychając musimy pozbyć się aż 70% znajdujących się w naszym ciele szkodliwych substancji, które mocno obciążają nasz ustrój. Problem w tym, że w zdecydowanej większości niewłaściwie oddychamy wykorzystując jedynie 1/5 części płuc, przez co spowalniamy cały proces oczyszczania. Informacje o tym, gdzie można udać się na sesje rebirthingu, znajdziecie m.in. tutaj: http://rebirthing.cba.pl/szkoly-rebirthingu.html.
***
Rebirthing znajduje swoje korzenie w kulturze indyjskiej, gdzie techniki oddechowe stanowią elementarną część duchowych i uzdrowicielskich praktyk typu: Pranajama, Krija Yoga itp. .
Za odkrywcę rebirthingu uważany jest Amerykanin Leonard Orr który swą metodę terapeutyczną zaczął popularyzować w 1974 roku. Uznawał on rebirthing za naturalny mechanizm leczenia. W Polsce za prekursorkę rebirthingu uznawana jest Lucyna Winnicka.
Źródła: rebirthing.pl; rebirthing.cba.pl; E. Cybulska „Tajemnice niekonwencjonalnej medycyny”
Zdj.: jill111 (pixabay.com)