Wiele osób walczących z nadwagą, decyduje się włączenie do planu dnia aktywności fizycznej. Szybko jednak zauważają, że chociaż trenują ciężko, wytrwale i regularnie, nie osiągają oczekiwanych efektów. Dotyczy to zwłaszcza osób początkujących i tych, które robią to na własną rękę bez pomocy trenera. Zdradzamy najczęstsze błędy, które opóźniają widoczne efekty treningów.
Zbyt często i zbyt intensywnie
Adeptom sztuki odchudzania przez aktywność często wydaje się, że im dłużej i ciężej będą pracować nad swój sukces, tym szybciej go osiągną. Prawda wygląda jednak nieco inaczej. Chociaż na początku przygody ze sportem rozpiera Cię energia i masz wystarczająco dużo samozaparcia, nie oznacza, że masz trenować jak zawodowiec 7 dni pod rząd i to po kilka godzin dziennie. Twój organizm potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego wyzwania, jakie przed nim stawiasz. Nie dając sobie czasu na regenerację – mięśnie tworzą się w trakcie odpoczynku, nie wysiłku – szybko opadniesz z sił, a Twój zapał może się nagle wypalić.
Początkujący powinni ćwiczyć nie częściej niż 3x w tygodniu. Najlepiej z jedno-dwudniową przerwą. Czas pojedynczego treningu nie powinien trwać dłużej niż 30-60 minut.
Bierne naśladownictwo swoich idoli
W sieci bez problemu można znaleźć filmy z treningów ulubionych idoli. Trudno jest oprzeć się chęci ich naśladowania. Zwłaszcza, gdy marzą nam się takie same efekty. Warto jednak z dużą ostrożnością podchodzić do tego typu wskazówek. Trzeba mieć na uwadze fakt, że są to głównie treningi osób, które już osiągnęły swój cel. Poza tym filmy z treningami mają też na celu uświadomienie innym, jak ciężką pracę trzeba włożyć w to, by osiągnąć taki cel. Aby naśladować idola w jego treningu, trzeba mieć też odpowiednie predyspozycje. Bez zdrowego podejścia szybko można poczuć rozczarowanie, a bez właściwego przygotowania – zrobić sobie nawet krzywdę.
Koncentracja tylko na jednej partii ciała
Uważamy, że skoro problemem jest brzuch – wystarczy trenować tylko brzuch. To spory błąd. Aby trening przyniósł oczekiwany rezultat, trzeba stosować ćwiczenia całego ciała. W przeciwnym wypadku nie zbudujemy ładnej sylwetki.
Monotonia treningów
Adepci odchudzania uważają, że jeśli dana forma ruchu przyniosła im oczekiwane rezultaty, a przy tym sprawia przyjemność, to nie należy jej zmieniać. Prawda jest nieco inna. Ciało szybko przyzwyczaja się do danego rodzaju aktywności. Dlatego, aby trening był naprawdę efektywny, warto co 4-8 tygodni coś w nim zmienić, a najlepiej dołożyć dodatkowy rodzaj ruchu.
Pomijanie rozgrzewki oraz rozciągania
To nagminny błąd, popełniany nie tylko przez początkujących, który może kosztować nas bólem mięśni, a nawet całego ciała czy zakwasami. Gdy zrezygnujemy z rozgrzewki, dodatkowo zapewniamy sobie ryzyko kontuzji.
***
Jak zatem widzicie łatwo zniszczyć już na wstępie efekty treningu. Brak wyników, a do tego doświadczenie kontuzji bardzo szybko mogą zaowocować demotywacją lub wmawianiem sobie, że się do czegoś nie nadajemy. Wtedy łatwo też o spadek poczucia własnej wartości. Co zrobić by uniknąć takich błędów? Wystarczy udać się po poradę do trenera. W ostateczności posiłkować się programami treningowymi dla początkujących. I co najważniejsze – zapamiętać prostą zasadę: SUKCES WYMAGA CZASU I CIERPLIWOŚCI. Powodzenia!
źródła: budujmase.pl; własne; poradnikzdrowie.pl; zdjęcie_freeuse.io