Bez względu na to, o której wykonaliście trening nie kładźcie się spać o pustym żołądku. Dlaczego? – ponieważ organizm nie zregeneruje się właściwie i wstaniecie w gorszym nastroju. Mogą też pojawić się u Was objawy przetrenowania.
Posiłek potreningowy – dlaczego jest ważny?
Po pierwsze – odbudowuje zapasy glikopenu. Jest to ważne źródło energii dla mięśni. Po drugie – pomaga organizmowi przygotować na kolejny wysiłek. Nie bez znaczenia jest też pora spożycia takiego posiłku. Najlepiej sięgnąć po niego w ciągu 60-80 minut po wysiłku. Jeśli jednak nie masz tyle czasu, do 30 minut po treningu zjedz produkt zawierający cukry proste. W ten sposób szybciej uruchomisz odbudowę poziomu glikopenu oraz wyregulujesz poziom insuliny. Jest ona niezbędna w transporcie tlenu i składników odżywczych do mięśni. dlaczego przestrzeganie czasu jest takie istotne? otóż ma ono związek z odbudową zapasów glikopenu, która rozpoczyna się w przeciągu 30 minut od zakończenia aktywności i trwa przez najbliższe 5-7 godzin. Co zjeść „na szybko”? Oto kilka propozycji:
- batonik muesli – ale UWAGA! unikaj tych, które mają w składzie cukier, jego pochodne oraz olej palmowy utwardzony;
- koktajl owocowy z banana, nasion chia oraz kakao bądź gorzką czekoladą;
- jogurt z musem owocowym np. firmy DayUp – bez dodatku cukru;
- odżywka białkowa na wodzie lub mleku z dodatkiem ulubionego owocu.
Późny posiłek potreningowy
Kolacja potreningowy powinna być przede wszystkim lekkostrawna i niezbyt obfita. Nawet, jeśli trening był ciężki, nie wolno o tym zapominać. Dobrym pomysłem na taki idealny późny posiłek potreningowy może być jogurt z dodatkiem płatków i świeżych owoców. Równie dobrym wyborem będzie sałatka z grillowanym kurczakiem, pełnoziarnistym makaronem lub brązowym ryżem. Pamiętaj też o ważnej zasadzie: po zjedzeniu posiłku zanim położysz się spać – odczekaj, co najmniej pół godziny. Żołądek musi mieć czas na strawienie jedzenia.
Główny posiłek po treningu
Gdy masz więcej czasu, by przygotować porządny posiłek te dania będą dla Ciebie najlepsze:
- TRENING SIŁOWY –
jajecznica na pomidorach z oliwą lub na oleju kokosowym;
ryż brązowy z warzywami (najlepiej zielonymi), ziarnami słonecznika oraz grillowanym lub smażonym drobiem - TRENING CARDIO –
owsianka na mleku lub wodzie z owocami, chia, miodem lub/oraz kakao bądź ziarna kakaowca;
sałatka z łososiem/drobiem oraz warzywami i kaszą jaglaną/orkiszową/ryżem.
Źródła:
Vita 05/2016Foto: StockSnap_pixabay.com
