Jak pokazują dane Eurostatu prawie milion Polaków łączy stałą pracę z dodatkowymi zleceniami. Szacuje się, że dorywcze zajęcia zarobkowe zajmują nam nawet 15 godzin w ciągu tygodnia. Jak mądrze zorganizować sobie czas, by udało się pogodzić drugą pracę z etatem i życiem rodzinnym?
Najwięcej dodatkowych zleceń biorą na siebie ludzie młodzi. Pracują po godzinach, by zdobyć doświadczenie i dorobić do niezbyt wysokich pensji na etacie. Okazuje się, że Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodowości w Europie. Więcej wieloetatowców jest tylko w Szwecji, Holandii, Norwegii i Danii.
Poznajcie kilka sprawdzonych sposobów na pogodzenie ze sobą pracy stałej i zleceń dodatkowych:
- Ustalamy sobie priorytety, ale szanujemy każdy rodzaj pracy. Najwięcej czasu poświęcajmy pracodawcy, który jest dla nas głównym źródłem utrzymania. Nie traktujmy jednak zajęć dodatkowych po macoszemu. Każda relacja zawodowa jest w dzisiejszych czasach na wagę złota i należy ją szanować. Wbrew pozorom praca na umowy zlecenia może bowiem okazać się trwalsza i bardziej wartościowa niż upragniony przez wiele osób etat.
- Znajdujemy zajęcia dodatkowe z dziedziny pokrewnej naszemu podstawowemu miejscu pracy. Dzięki temu praca po godzinach będzie szła nam sprawniej. W ten sposób udoskonalimy też swoje umiejętności zawodowe.
- Ustalamy sobie wcześniej plan dnia, uwzględniając ile czasu poświęcimy na pracę główną, a ile na zadania dodatkowe. Jeśli ktoś lubi wcześniej wstawać, może w ramach porannej rozgrzewki wykonać zadania dodatkowe, a potem na spokojnie zabrać się do pracy na etacie.
- Nauczmy się szanować swój czas i korzystajmy z programów, czy aplikacji, które ułatwiają wykonywanie służbowych obowiązków. Łatwiej będzie radzić sobie z wieloma zadaniami, kiedy przyzwyczaimy się do zapisywania plików w chmurze czy dodawanie kontaktów.
- Nie odkładajmy zajęć dodatkowych na później lub dzień następny. By uniknąć wypalenia zawodowego i szanować swoje zdrowie, pracujmy systematycznie. W stałej pracy sprawa wydaje się dość prosta – możemy poprosić pracodawcę o kilka dni urlopu. Jeśli chodzi o zlecenia dodatkowe, trzeba je sobie po prostu sprytnie zaplanować i wywiązać się z nich przed pójściem na urlop.
Źródło: Infor.pl; Zwierciadlo.pl