Kosmetyki

Pożegnanie z bliznami

Blizna – choć nieestetyczna – aktywizuje procesy naprawcze skóry w miejscu powstania urazu.

W dzieciństwie blizny oznaczały synonim odwagi i męstwa. Im więcej i im bardziej widoczne – tym lepiej. W wieku dojrzałym nie stanowią już „ozdoby” ciała, a jedynie je szpecą. Mimo, iż świadczą, że nasza skóra prawidłowo funkcjonuje, robimy wszystko by się ich pozbyć. Oto najbardziej skuteczne z metod, które pozwolą na dobre rozstać się z tymi niechcianymi defektami.

Jak powstaje blizna?

Blizna powstaje zawsze wtedy, gdy dochodzi do głębokiego uszkodzenia skóry. Jej tworzenie to dość skomplikowany, ale najważniejszy etap gojenia rany. Proces powstawania zmiany, prowadzi do zastąpienia uszkodzonego fragmentu skóry, przez nową dobrze unaczynioną tkankę ziarninującą. Początkowo składa się ona z przypadkowo ułożonych włókien kolagenu. Z upływem czasu włókna ulegają uporządkowaniu. W jej obrębie dochodzi też do przebudowy z udziałem włókien elastycznych i naczyń krwionośnych. Za ostateczny wygląd blizny odpowiada przede wszystkim moment, w którym rozpoczniemy wspomaganie regeneracji naskórka. Mają na to wpływ również:

  • niewłaściwe ukrwienie rany,
  • zakażenie rany,
  • źle dobrana czy niewłaściwie wykonany zabieg,
  • proces zapalny,
  • zbyt długi okres gojenia rany.

Skuteczne metody pozbycia się blizn

Każda blizna to zmiana trwała. Nie powinniśmy, więc oczekiwać, iż zupełnie się jej pozbędziemy. Zabiegi, które są do naszej dyspozycji mogą jednak w zmianie jej:

  • koloru,
  • widoczności,
  • elastyczności,
  • płaskości.

O tym, jaka metoda sprawdzi się w leczeniu naszej blizny zawsze decyduje specjalista czyli dermatolog, chirurg plastyczny lub kosmetolog. Najczęściej stosowane sposoby leczenia blizn to:

MIKRODERMABRAZJA

Znajduje swoje zastosowanie w przypadku blizn zanikowych. Jest to mechaniczne ścieranie naskórka przy pomocy głowicy diamentowej lub końcówki z wirującymi kryształami korundu. Efekty zabiegu stają się widoczne już po 3-4 dniach.

PRESOTERAPIA

Stosuje się ją w przypadku rozległych blizn. Pacjent otrzymuje specjalny kostium z oddychającego materiału. Efekty pojawiają się po 3 miesiącach. Kostium należy nosić przez ten czas bez przerwy. Można go zdjąć najwyżej 2 razy w ciągu doby na nie dłużej niż 30minut.

DERMABRAZJA

Stosuje się ją przy usuwaniu większych blizn. Zabieg polega na usuwaniu zewnętrznych warstw naskórka oraz warstwę brodawkową. Nienaruszone zostają jedynie głębokie warstwy skóry. Wykonuje się go przy użyciu obrotowej diamentowej głowicy ścierającej lub lasera. Wymagane jest noszenie opatrunku przez kilka dni.

PLASTRY SILIKONOWE

Metoda znajduje swoje zastosowanie przy leczeniu blizn pooperacyjnych, ale również powstałych wskutek poparzenia czy urazu. Używa się ich na pokrytą nowym nabłonkiem ranę. Kuracja powinna trwać miesiąc czasu. opatrunek należy zmieniać co 12 godzin na dobę.

STERYDY

Stosuje się je na mniejsze blizny. Zabieg polega na wstrzykiwaniu do środka blizny odpowiedniej dawki preparatu ze sterydem. Ma to na celu wyprostowanie splątanych włókien kolagenowych oraz ich prawidłowe ułożenie. Metoda pomaga w całkowitym usunięciu blizny.

**

Reasumując – jak widać, blizna wcale nie musi stanowić widocznej pamiątki na całe życie. Szczególnie, gdy miałaby ona przypominać złe czy dramatyczne wydarzenia. Pamiętajmy jednak, aby po wykonanym zabiegu stosować się ściśle do zaleceń specjalisty. W przeciwnym wypadku nasza blizna może zmienić swój wygląd na jeszcze gorszy…

 

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top