Taki wynik opublikowano na podstawie rankingu World Happiness Report 2018. Czy to wysoka pozycja? I jakie kraje znalazły się w pierwszej 10-tce?
World Happiness Report 2018 to ranking odbywający się co roku, który obejmuje łącznie156 krajów. Są one oceniane pod względem takich czynników jak: PKB na głowę mieszkańca, wsparcie socjalne, oczekiwana długość życia w zdrowiu, wolność społeczna, brak korupcji w biznesie i rządzie, poziom wzajemnego zaufania, poczucie wolności, .
Według danych tegorocznych najbardziej szczęśliwy kraj to Finlandia, która zdeklasowała Norwegię. W pierwszej dziesiątce najszczęśliwszych krajów znalazły się państwa nordyckie. Na liście kolejno pojawiły się: Norwegia, Dania, Islandia, Szwajcaria, Holandia, Kanada, Nowa Zelandia, Szwecja, Australia.
Dalsze pozycje należały m.in. do Niemiec – 15 miejsce; Stanów Zjednoczonych – 18 pozycja; Wielkiej Brytanii – 19 miejsce i Francji – 23 pozycja na liście.
Najniżej na liście znalazły się: Południowy Sudan, Republika Środkowoafrykańska i Burundi.
Polska zajęła 42 pozycję, wyprzedzając m.in.. Włochy, Litwę, Słowenię, Japonię, Rosję i Węgry. Nadmieńmy, że jeszcze rok temu znajdowaliśmy się na 46 pozycji, a więc nasz poziom zadowolenia z życia wzrasta.
*
Pierwszy raport dotyczący poziomu szczęścia na świecie został opublikowany w kwietniu 2012 roku w czasie spotkania wysokiego szczebla Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat szczęścia i dobrobytu.
Jego autorami są specjaliści zrzeszani przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN) czyli naukowcy, inżynierzy, liderzy biznesowi.
Źródło: worldhappiness.report;
Grafika: pixabay.com
