Już w listopadzie b.r. (2017) na Uniwersytecie Łódzkim ruszą interdyscyplinarne studia podyplomowe z zakresu CBRN – zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych oraz związanych z materiałami wybuchowymi. Na kierunku tym kształcić się będą kadry kierownicze instytucji i służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego.
Czego będą się uczyć słuchacze?
Kierunek o jakim mowa ma na celu wyposażenie osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne w pakiet niezbędnych umiejętności nie tylko na wypadek ataku terrorystycznego. W trakcie zajęć słuchacze zdobędą wiedzę potrzebną do sprawnego przygotowania i pokierowania akcją ratowniczą w momencie ataku chemicznego, biologicznego czy z użyciem środków radiacyjno-nuklearnych. Ponadto nauczą się oni w jaki sposób prawidłowo rozpoznać rodzaj zagrożenia, a także jak działać, aby zminimalizować liczbę ewentualnych strat czy ofiar.
Jak będą wyglądały zajęcia?
Słuchacze będą brali udział w dwóch rodzajach zajęć: teoretycznych prowadzonych przez wykładowców akademickich oraz praktycznych – laboratoryjnych i poligonowych.
Ponadto zajęcia będą podzielone na różne bloki tematyczne. Będą one dotyczyły takich ważnych zagadnień, jak:
- trujące środki trujące;
- toksyczne środki przemysłowe;
- działania sapersko – pirotechniczne;
- procedury antyterrorystyczne;
- zarządzanie służbami;
- zbieranie i zabezpieczanie dowodów kryminalistycznych;
- rozpoznawanie czynników biologicznych użytych w trakcie ataku;
- zagadnienia z zakresu: toksykologii, mikrobiologii i genetyki.
***
Program studiów został sfinansowany z budżetu UE w ramach międzynarodowego projektu „Support for European Union action in the field of CBRN security managers education” z funduszy Internal Security Fund – POLICE. Do współpracy zaproszeni zostali: Komenda Główna Policji, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii oraz Międzynarodowy Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ze Słowacji. Pierwszymi słuchaczami będą: funkcjonariusze polskiej policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, BOR, a także inne osoby związane z bezpieczeństwem wewnętrznym z polski oraz innych krajów UE.
*źródło: http://www.pap.pl
grafika: pixabay.com