Jak wyjaśnić modne w ostatnim czasie pojęcie networking? To zdecydowanie więcej niż dosłowne tłumaczenie tego słowa czyli ,,praca w sieci”. W networkingu chodzi o to, by poznać jak najwięcej ludzi, z którymi utrzymuje się dobre relacje. Relacje, które potem zaprocentują w życiu zawodowym
i osobistym.
Najkrócej mówiąc, networking to pewien proces wymiany informacji, który w razie potrzeby może nam pomóc znaleźć pracę, trafić do dobrego lekarza, czy sprawdzonego fryzjera. Jak wciągnąć się w taką pracę ,,nad kontaktami”? Trzeba być otwartym na drugą osobę i swoje otoczenie, zawierać znajomości z tymi, od których można się czegoś nauczyć, którzy wiedzą w jakiejś dziedzinie znacznie więcej niż my sami.
Niektórzy kojarzą networking wyłącznie ze sferą zawodową, ale to pojęcie miesza się także z życiem prywatnym. Jeśli pragniesz mieć wokół siebie uczciwych znajomych, na których zawsze możesz liczyć, zadbaj o nawiązanie i utrzymanie relacji z ludźmi, których naprawdę lubisz i cenisz.
Zarówno badania naukowe, jak i wywiady z prywatnymi osobami pokazują, że sieć networkingowych znajomości przydaje się w różnych aspektach życia – podczas wyboru ścieżki zawodowej i poszukiwania pracy, przy zarządzaniu karierą zawodową, do wsparcia emocjonalnego, do wymiany informacji o tym, co dla nas aktualnie ważne.
W świetle statystyk prawie 2/3 ankietowanych znalazło pracę dzięki posiadaniu własnej sieci kontaktów. Warto podkreślić jednak, że networking jest cenny nie tylko podczas szukania pracy, czy prowadzenia negocjacji biznesowych. Posiadanie sprawdzonej sieci kontaktów ma ogromne znaczenie także wtedy, gdy potrzebujemy rady odnośnie wychowania dziecka, gdy organizujemy jakieś przyjęcie, gdy wyjeżdżamy na urlop, albo potrzebujemy jakichś sprawdzonych wykonawców.
Jak tworzyć kontakty networkingowe?
- Naucz się prowadzić oficjalne i nieoficjalne rozmowy podczas spotkań ,,w cztery oczy”
- Bierz udział w spotkaniach branżowych i zjazdach zawodowych (konferencjach, targach, grupach networkingowych)
- Pielęgnuj kontakty zdobywane podczas edukacji i kształcenia zawodowego
- Nie odcinaj się od koleżanek i kolegów z poprzednich miejsc pracy
- Pamiętaj, że networking to nie tylko relacje utrzymywane w internecie
- Przynajmniej od czasu do czasu bierz udział w spotkaniach towarzyskich
- Bądź otwarta na nowych ludzi i spontaniczne spotkania z nimi
- Nie zniechęcaj się – sieci kontaktów networkingowych nie buduje się od razu
- Pamiętaj, że idea networkingu działa w obie strony – więc Ty też bądź oparciem dla osób z Twojej ,,sieci” kontaktów.
Źródło: mfiles.pl; ,,Cosmopolitan” 12/2016
Foto: Pixabay.com