Paznokcie choć nie pełnią zbyt wielu funkcji, muszą być właściwie pielęgnowane.
Piękne paznokcie to nasza wizytówka. Aby jednak rzeczywiście mogły zachwycać, nie wystarcza sama znajomość aktualnych trendów w sposobach malowania paznokci. Markowy lakier to także trochę mało. Nasze paznokcie uwielbiają, gdy się o nie właściwie troszczymy. Co to właściwie oznacza?
Czego nie lubi paznokieć?
Paznokieć to twór składający się z keratyny, pełniący funkcję ochronną palców przed działaniem czynników zewnętrznych. Jego cechą charakterystyczną jest powolny wzrost – 0,1mm/dziennie. Na co dzień zapominamy o ich szczególnym traktowaniu, narażając na osłabienie. Nasze paznokcie nie lubią:
- agresywnych i często używanych zmywaczy,
- długotrwałego kontaktu z wodą,
- detergentów.
Źle znoszą też wykorzystywanie ich do otwierania puszek, odkręcania śrubek czy zdrapywania naklejek lub cienkich warstw farby lub kleju. Paznokcie nie lubią również metalowych pilniczków. Mało, kto z nas zdaje sobie sprawę, że działając na szkodę paznokci, pozbawiamy je naturalnej wilgoci. To z kolei doprowadza do: rozwarstwiania płytki, przebarwień oraz łamliwości i pękania.
Paznokciom na ratunek
Jakie działania mogą przynieść korzyść naszym paznokciom? Po pierwsze – delikatne obchodzenie się z nimi. Pamiętajmy, że paznokieć to nie podręczne narzędzie wielofunkcyjne i nawet, jeśli jest na tyle twardy, iż poradzi sobie z puszką czy innym wyzwaniem, będzie to trwało do czasu. Po drugie – suplementacja. Aby zapewnić paznokciom prawidłowy wzrost, a przede wszystkim je odżywić, należy sięgnąć po preparaty z biotyną. Składnik ten powoduje:
- poprawę grubości płytki paznokciowej,
- zmniejszenie kruchości płytki paznokcia,
- przyspieszenie wzrostu płytki.
Przywrócenie piękna i kondycji naszym paznokciom ułatwi też pielęgnacja domowa. Jej najważniejsze elementy to:
- dobór właściwego pilniczka – specjalistki zalecają pilniczki szklane (o niezwykle długiej żywotności) lub papierowe;
- jeden kierunek piłowania – w ten sposób zabezpieczymy paznokcie przed rozdwajaniem;
- nadanie paznokciom okrągłego kształtu – wówczas nie będą one narażone na zahaczanie o ubrania;
- polerowanie – specjalistki radzą, by wykonywać ten zabieg nie częściej niż raz na dwa tygodnie, w przeciwnym wypadku mocno osłabimy płytkę paznokcia;
- regeneracja – w tym celu możemy wykorzystać:
– olejki odżywcze (lniany, arganowy, migdałowy, z pestek winogron), które wcieramy w płytkę codziennie; polecane są do paznokci przesuszonych;
– lakiery wzmacniające – posiadające w swoim składzie siarkę, skrzyp polny oraz witaminy (najlepiej pytać o nie w aptekach lub markowych drogeriach); stosuje się je raz na kilka dni w przypadku paznokci kruchych i łamliwych;
– olej kokosowy – wystarczy go lekko podgrzać, a następnie zanurzyć w nim całe dłonie. Aby lepiej zadziałał nałóżmy na 15 minut bawełniane rękawiczki.
***
Pielęgnacja paznokci to – jak widzimy – proste i mało czasochłonne zadanie, które może zaowocować ich pięknym, zdrowym wyglądem. Nadmieńmy, że na tak zadbanych paznokciach lakier o wiele ładniej będzie się prezentował.