Ci pierwsi postrzegani są, jako przebojowi i pewni siebie. Drudzy, jako zakompleksieni, słabi i mało komunikatywni. Ekstrawertykom przypisuje się z góry pewny sukces zawodowy bez względu na dziedzinę, w której funkcjonują. Introwertyków wrzuca się zaś do kosza z „szeregowymi” pracownikami. Czy to właściwe podejście?
Introwertyk – urodzony archiwista lub bibliotekarz
Introwertyk to osoba zadaniowa i mocno skupiona na powierzonych jej zadaniach. Jest rzeczowa. Wbrew powszechnym stereotypom chętnie angażuje się w różnego rodzaju projekty, ale nigdy im nie przewodzi. Woli pracę w ciszy i skupieniu. Unika rozgłosu, ale jej projekty są dobre i budzą zainteresowanie. Jest ostrożny w podejmowaniu decyzji, ale chętnie bierze na siebie odpowiedzialność za konkretne zadanie. Osoby charakteryzujące się tym typem osobowości odniosą sukces na jednoosobowych stanowiskach pracy. Ze względu na wysoki poziom kreatywności z pewnością mogą zaistnieć, jako artyści, twórcy, pisarze. Ponadto zawody, w których się sprawdzą to: muzealnik, bibliotekarz, archiwista, informatyk, pracownik naukowy. Jednym słowem introwertyk dobrze będzie radził sobie wszędzie tam, gdzie podstawę stanowi kontakt z danymi czy przedmiotami.
Ekstrawertyk – materiał na lidera
Czym wyróżniają się ekstrawertycy? Uwielbiają pracę w zespole. Świetnie odnajdują się na stanowiskach, które wymagają ciągłej interakcji z innymi. Nie lubią pozostawać w cieniu. Nie brakuje im charyzmy. Inni współpracownicy chętnie słuchają ich pomysłów oraz szybko się do nich zapalają. Jednak ich wadą jest to, że nie potrafią skupić się na konkretnych zadaniach. Łatwo też wpadają w panikę, kiedy pojawią się pierwsze problemy. Są dość krzykliwi i zbyt często ulegają własnym emocjom. Sukces zawodowy mogą odnieść, jako: liderzy, przedstawiciele handlowi, PR-owcy, organizatorzy eventów, szkoleniowcy. Z pewnością dobrze poradzą sobie również, jako pracownicy biura obsługi klienta.
Źródło: Shape 11/2017; niepelnosprawni.pl
Grafika: pixabay.com