Zazwyczaj uczucie suchości w ustach pojawia się, gdy jesteśmy podenerwowani lub zestresowani. Jeśli jednak odczuwamy je znacznie częściej i bez wyraźnej przyczyny, powinniśmy udać się do lekarza. Dowiedz się dlaczego nie należy ignorować tego objawu i co może on oznaczać.
Jakie właściwości posiada ślina?
Ślina pełni w naszym organizmie wiele znaczących funkcji. Przede wszystkim ułatwia mówienie oraz przełykanie. Poza tym chroni błonę śluzową przed uszkodzeniami. Stanowi barierę dla wirusów i bakterii, a także chroni nasze zęby przed próchnicą. Wydzielana jest przez ślinianki i gruczoły ślinowe. Niekiedy jednak proces ten zostaje zaburzony. Pojawia się wówczas uczucie suchości w jamie ustnej określane, jako kserostomia.
Dlaczego nie należy ignorować suchości w ustach?
Zaburzenie, o jakim mowa może pojawić się na tle nerwowym lub być efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków ( w tym m.in. przeciwdepresyjnych czy moczopędnych). Wysychanie śluzówki jamy ustnej często pojawia się także u osób uzależnionych od papierosów oraz przyjmujących niektóre środki psychoaktywne. Wszystkie wymienione powyżej przyczyny kserostomii nie są dla nas groźne, gdyż wystarczy pozbyć się czynnika, który doprowadza do tego stanu, a problem minie. Nie wymagają one leczenia. Kiedy powinniśmy udać się do lekarza? Jeśli zauważymy, że:
- suchość w ustach pojawia się bez wyraźnej przyczyny;
- towarzyszy mu przy tym pękanie ust lub nieprzyjemny zapach z buzi;
- pojawia się także suchość w gardle i nosie;
- na języku pojawiają się owrzodzenia.
Właśnie wtedy należy skorzystać z porady lekarza. To ważne, ponieważ kserostomia w takiej postaci może oznaczać takie schorzenia, jak:
- zapalenie ślinianek;
- kamica;
- niewydolność nerek;
- cukrzyca;
- gruźlica;
- nadczynność tarczycy.
Długotrwałe lub nawracające uczucie suchości w ustach może również doprowadzić do próchnicy. Zlekceważona kserostomia to również zwiększone ryzyko wystąpienia kandydozy (grzybica jamy ustnej).
Na czym polega leczenie?
Dokładną diagnozę stawia stomatolog. Zaburzenie to leczy się dwukierunkowo. Po pierwsze – przyczynowo. Jest to leczenie związane z chorobą, która zaburzyła pracę ślinianek. Po drugie – objawowo. Wtedy pacjent otrzymuje sztuczne preparaty śliny, które mają za zadanie zastąpić niedobory naturalnej.
*Ważne! Powyższy tekst to jedynie wprowadzenie w temat. W żadnym wypadku nie powinien on zastąpić wizyty lekarskiej.
** Źródło: dentonet.pl; Zdrowie 11/2017; poradnikzdrowie.pl
Grafika: pixabay.com
