Dorosłym nauka czytania wydaje się czymś oczywistym i banalnie prostym. Tymczasem dzieciakom w wieku przedszkolnym może sprawiać jeszcze spore problemy. Czy słyszeliście o alternatywnej metodzie nauczania czytania według Ireny Majchrzak? Dzięki niej poznawanie literek będzie dla maluchów bardziej atrakcyjne niż wcześniej.
Zdaniem Ireny Majchrzak, dzieci ze zdwojoną uwagą uczą się wszystkiego, co jest związane z ich własnym imieniem. W imieniu danego dziecka zawarta jest ogromna siła, z którą od najmłodszych lat jego właściciel lub właścicielka się utożsamia. Opierając się na tego rodzaju spostrzeżeniach, I. Majchrzak opracowała propozycję dydaktyczną pt. ,,Ściana liter” – czyli zbiór ćwiczeń wizualnych skupiający się na umiejętności czytania, począwszy od rozpoznania przez maluszka swojego imienia.
Wspomniana wyżej tzw. ,,odimienna metoda czytania” pozwala dzieciom odkrywać, że nauka czytania może być fascynującą zabawą, której celem jest odkrywanie słów ukrytych w kluczach – literkach.
Nauka czytania metodą Ireny Majchrzak rozpoczyna się od inicjacji – swoistego wtajemniczenia dziecka w krąg ludzi posługujących się słowem pisanym. Najkrócej mówiąc, chodzi o to, by dziecko miało świadomość, że może być wyrażone za pomocą liter, że jego imię można zapisać za pomocą symboli.
Kolejnym etapem nauki czytania tą metodą są różnego rodzaju ćwiczenia analityczno-syntetyczne. Warto przygotować zadania związane z układaniem swojego imienia z rozsypanych liter alfabetu, słowną loteryjkę, gdzie trzeba odgadnąć na jaką literkę zaczyna się dziecięce imię, albo wesoły targ literek.
Wbrew pozorom przygotowanie się do prowadzenia zajęć w ten sposób wymaga od nauczyciela sporego nakładu pracy zarówno pod względem metodycznym, jak i merytorycznym.