Włosom po zimie ciężko jest się samodzielnie zregenerować. Potrzebne jest im solidne wsparcie, ale jednocześnie takie, które będzie dla nich łagodne. Doskonale nadają się w tym celu naturalne składniki, takie jak chociażby popularne w naszych kuchniach ziołowe przyprawy.
Liście laurowe
Już w czasach starożytnych uznawane były, jako doskonały naturalny kosmetyk na wzmocnienie włosów. Jak wpływają na ich stan? Po pierwsze poprawiają ukrwienie skóry głowy, dzięki czemu wpływają korzystnie na proces wzrostu włosów. Po drugie powodują, że nasza czupryna staje się bardziej bujna. Liście laurowe znane są również ze swoich silnych oczyszczających właściwości. Stąd też sprawiają, że włosy prezentują się wyjątkowo zdrowo.
Majeranek
To doskonałe źródło rutyny, która wzmacnia włókna kolagenowe – ważny budulec włosów. Dzięki temu włosy stają się bardziej sprężyste i elastyczne. Tym samym łatwiej się układają i nie splątują.
Lubczyk
Ta popularna ziołowa przyprawa poprawia znacznie ogólną kondycję włosów. W lubczyku znajduje się olejek eteryczny, który rozszerza nawet najmniejsze naczynka krwionośne – również te w obrębie skóry głowy. W ten sposób powoduje, że do cebulek włosowych dociera więcej składników odżywczych oraz tlen. Jednym minusem płukanki lubczykowej jest … jej zapach. Aby go zneutralizować, można dodać do płukanki kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
Rozmaryn
To doskonałe rozwiązanie dla wypadających włosów. Dzięki naturalnemu składowi powoduje, że cebulki włosowe stają się lepiej odżywione. To z kolei ma korzystny wpływ na szybkość procesu wzrostu włosów.
Jak przygotować płukankę z przypraw?
Aby zioła opisane powyżej pomogły naszym włosom, musimy przygotować z nich płukanki. W tym celu należy wsypać łyżeczkę przypraw do wrzątku i zaparzać przez około 5-10 minut. Następnie pozostawiamy pod przykryciem przez ok. 20 minut i odcedzamy. Powstałe mikstury dobrze jest rozcieńczyć wodą. Wcieramy je w skórę głowy oraz nakładamy na całą długość włosów. Pozostawiamy na 10-15 minut. Po tym czasie spłukujemy i cieszymy się pięknymi, silnymi i zdrowymi włosami.
źródło: Zdrowie z natury 02/2017; Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie A. Ożarowski; W. Jaroniewski; zdjęcie _freeuse.io