Ta modna, a jedynie najprostsza dyscyplina sportowa zyskuje od paru lat na wzrastającej popularności. Ale czy wiecie, dlaczego rzeczywiście warto się nią zainteresować?
Dlaczego bieganie jest takie modne?
Jak łatwo zauważyć ścieżki biegowe – podobnie jak rowerowe – powstają w coraz to szybszym tempie. Nie trudno też o kompana do wspólnego uprawiania tej dyscypliny. I co najważniejsze – bieganie nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych, przynajmniej w początkowym stadium oswajania tej aktywności. Poza tym – bieg to jedna z najprostszych form ruchu i posiada też sporo swoich odmian, co powoduje, że każdy znajdzie taką, która najbardziej będzie mu pasowała. Mamy tu na myśli między innymi: marszobiegi, slow jogging, jogging, biegi maratońskie czy bieg na przełaj. Można też … biegać po schodach 🙂 lub w czasie zabawy z psem. Wielu interesuje się tym rodzajem treningu wzorując się na ulubionych gwiazdach filmowych czy podziwianych celebrytach. Inni decydują się biegać, bo zachęcają ich do tego znajomi. Nie brak też osób, które śledzą najbardziej popularne rodzaje aktywności i na tej podstawie rozpoczynają przygodę z bieganiem.
Najzdrowsze korzyści, jakie daje bieganie
Moda to jedno, ale sami zobaczcie, jak wiele można skorzystać z treningów biegowych:
- dość szybka poprawa ogólnej kondycji i sprawności;
- efektywne zrzucanie kilogramów z jednoczesnym uzyskaniem ładnego rysunku mięśni;
- zabezpieczenie przed rozwojem groźnej choroby, jaką jest osteoporoza – bieganie chociaż obciąża układ kostny to jednocześnie wspomaga mineralizację kości oraz wpływa na szybszą ich regenerację (to bardzo ważny argument za bieganiem w przypadku kobiet);
- eliminacja zagrożenia chorobą wieńcową – to świetna wiadomość dla panów, którzy o wiele częściej zapadają na to schorzenie, niż kobiety.
Wyraźnie korzystny wpływ bieganie wywiera na naszą strefę psychiczną, ale i umysłową. Biegacze rzadziej zapadają na depresję, łatwiej radzą sobie z trudnymi i stresującymi sytuacjami oraz są bardziej pewni swoich decyzji – szybciej też je podejmują. Bieganie powoduje wzrost pewności siebie – ktoś kto regularnie biega zmienia się wizualnie, a to podnosi jego samoocenę. Często przyjmuje też rolę wzorca godnego naśladowania.
Urodowe korzyści z biegania
Na bieganiu zyskuje też nasza skóra, która staje się lepiej dotleniona, a tym samym bardziej odżywiona. Poza tym, bieganie powoduje, że znienawidzony wróg wszystkich kobiet – celullit łatwo daje o sobie zapomnieć. Dlaczego jeszcze warto zacząć biegać? Ten sport daje spore możliwości socjalizacyjne. Bywa, że mówi się, iż bieganie jest to dyscyplina idealna dla nieśmiałych, bo znacznie ułatwia nawiązywanie nawet przypadkowych znajomości już na trasie.
***
Ważne!
Jeśli masz sporą nadwagę graniczącą z otyłością – nie biega! Dużo lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie wymagający zaangażowania mniejszej siły mięśni i nie obciążający tak stawów – jogging czyli powolny trucht (szybkość ok. 6km/h).
źródło: Claudia – Dodatek specjalny: Diety; treningbiegacza.pl
grafika: pixabay.com