Problemy zdrowotne

Lubisz zbierać grzyby? Na te gatunki uważaj w szczególności!

W lesie już pojawiają się pierwsze grzyby. Zanim jednak wylądują w naszym koszyku, dokładnie się im przyjrzyjmy. I nie chodzi tu jedynie o to, czy nie są robaczywe, ale czy po ich zjedzeniu, nic nam nie będzie. Okazuje się bowiem, że rok rocznie w Polsce przybywa przypadków zatruć toksynami znajdującymi się w tych leśnych skarbach. Podpowiemy Wam dzisiaj, jakich gatunków grzybów należy unikać oraz jak rozpoznać zatrucie grzybami.

Jak szkodzą grzyby?

Zaprawieni w boju grzybiarze nie mają problemu z rozpoznawaniem grzybów jadalnych od trujących. Jeśli jednak wybieramy się na grzybobranie sami, a jest to nasza pierwsza przygoda bądź znajdziemy okazały gatunek przypadkiem w trakcie leśnych eskapad, powinniśmy mieć się na baczności. Dlaczego? Ponieważ trujące grzyby zawierają w swoim składzie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale i życia toksyny. Najgroźniejszą z nich jest tzw. amanityna. Jest ona o tyle niebezpieczna, że niemal natychmiast po wniknięciu do organizmu, atakuje komórki wątroby, które bardzo skutecznie niszczy. Co gorsze toksyna ta często daje znać o sobie dopiero po upływie 90minut, siejąc przez ten czas spore spustoszenie w naszym organizmie.

Jakich grzybów należy unikać?

Na liście najgroźniejszych grzybów trujących znajdują się:

  • piestrzenica kasztanowata – można ją pomylić ze smardzem jadalnym z tą różnicą, że najczęściej rośnie na pniach drzew; wywołuje objawy neurologiczne;


By Kruczy89 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25904479

  • strzępiak ceglasty – bywa mylony z pieczarką polną; zagraża nam od maja do lipca; już po 15-30min od zjedzenia mogą pojawić się: wymioty, ślinotok, trudności z oddychaniem;


By Andreas Kunze – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14883671

  • hełmówka obrzeżona – rośnie na pniach drzew iglastych; objawy zatrucia dają o sobie znać po 8-12 godzinach i są to: objawy gastryczne, z czasem może dojść do uszkodzenia wątroby i żółtaczki;


By Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46402215

 

krowiak podwinięty (olszówka) – uszkadza układ immunologiczny;

  • muchomor zielonawy (sromotnikowy) – mylony często z gąską zieloną, gołąbkiem zielonawym lub czubajką-kanią; uszkadza nerki i wątrobę; objawy pojawiają się między 12-16 godzinami od zjedzenia i są to: bóle i zawroty głowy, biegunka, trudności z oddychaniem, przyspieszone tętno;

  • muchomor plamisty (czerwony) – uszkadza centralny układ nerwowy; objawy zatrucia to: halucynacje, najpierw senność, a następnie silne pobudzenie, drgawki, objawy gastryczne.

W jaki sposób rozpoznać, że zatruliśmy się grzybami?

Jako pierwsze symptomy zatrucia grzybami, najczęściej pojawiają się: ból brzucha, nudności, wymioty oraz wodnista biegunka, która jest najbardziej niebezpieczna, ponieważ mocno osłabia organizm i prowadzi do odwodnienia. Istnieją też objawy zatruć charakterystyczne dla konkretnych gatunków. I tak np.:

  • piestrzenica kasztanowata – wywołuje: uszkodzenie ośrodkowego układ nerwowego objawiające się poprzez drgawki;
  • muchomor czerwony – posiada silne właściwości halucynogenne;
  • czernidłak pospolity – jeżeli po jego spożyciu napijemy się alkoholu ( w ciągu 72godzin) mogą pojawić się przyspieszona czynność serca, zaburzenia rytmu serca, duszności oraz istotny spadek ciśnienia.

***
Grzybobranie, nawet to przypadkowe może umilić każdy wypad do lasu. Jednak bez odpowiedniej wiedzy, bywa śmiertelnym zagrożeniem. Aby uniknąć w 100% pomyłki w trakcie zbierania grzybów, dobrze jest zaopatrzyć się w ułatwiające rozpoznanie poszczególnych gatunków – niezbędniki. Mogą to być podręczne atlasy grzybów lub przydatne aplikacje na smartfona jak np. Atlas grzybów (do pobrania stąd: https://play.google.com/store/apps/details?id=de.appassion.mushroom.book&hl=pl ). Prócz opisów poszczególnych gatunków, znajdziemy również graficzne oznaczenia – kciuk w górę, w dół lub czaszka.

Źródła: Poradnik Zdrowie 07/2017; antyapps.pl; play.google.co;
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top