Ostropest najczęściej kojarzony jest z dobroczynnym wpływem na wątrobę. Wymienia się go również, jako skuteczny środek przy zatruciach, ale to nie jedyne właściwości, jakie posiada ten – ostatnio bardzo modny – naturalny suplement diety. Poznajcie z nami te najważniejsze.
Ostropest czyli …
Chociaż jego nazwa może niektórym z nas kojarzyć się z jakąś egzotyczną rośliną, w rzeczywistości skrywa bardzo popularny chwast czyli … oset. Charakteryzuje się fioletowymi kwiatami, jasnymi plamami i kolcami na liściach. Można go spotkać przede wszystkim na łąkach, leśnych polanach oraz polach uprawnych. Całe jego dobrodziejstwo znajduje się w … nasionach. Najlepiej zbierać je w chwili, gdy w kielichach kwiatów pojawi się charakterystyczny biały puszek.
Cudowne właściwości ostropestu
Ostropest znany był ze swoich zdrowotnych i urodowych właściwości od tysięcy lat. Dzisiaj odkrywa się je na nowo. Oto kilka z tych – naszym zdaniem – najważniejszych:
WSPARCIE DLA SKÓRY
Ostropest posiada w swoim składzie duże stężenie przeciwutleniaczy. Dzięki temu chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem. Ponadto nawilża skórę, a także wspiera procesy regeneracyjne skóry oraz rozjaśnia przebarwienia.
POMOC DLA WĄTROBY
Ostropest wykazuje silne właściwości oczyszczające – pomaga więc wątrobie pozbyć się toksyn oraz metali ciężkich. Poza tym wspiera procesy regeneracyjne wątroby oraz reguluje pracę wątroby. Jest przy tym polecany przy schorzeniach, takich jak: stłuszczenie wątroby, marskość wątroby czy wirusowe zapalenie wątroby typ A, B i C.
OCHRONA PRZED CHOROBAMI NOWOTWOROWYMI
Roślina ta posiada w swoim składzie wysokie stężenie sylimaryny, która skutecznie eliminuje wolne rodniki i zapobiega w ten sposób powstawaniu komórek nowotworowych. Dzięki temu ostropest działa, jak tarcza ochronna przed nowotworem: sutka, prostaty, wątroby.
***
Aby móc zauważyć, jak działa ostropest należy go przyjmować przez minimum 4 tygodnie, a najlepiej przez 4 miesiące. Idealnie nadaje się, jako dodatek do: sałatek, jogurtu, owsianki czy w formie posypki na kanapkę. Można go też spożywać w postaci gorącego naparu.