Jaglanka z owocami, miodem i orzechami z coraz większym powodzeniem deklasuje królową polskich zdrowych śniadań, czyli owsiankę. Lista powodów jest długa. My wybraliśmy pięć z nich. Oto one.
1. Naturalne źródło krzemu
Ten pierwiastek to przede wszystkim zdrowe: skóra i włosy, a także silne paznokcie. Ponadto krzem dba o stan naczyń krwionośnych. Pomaga w regulacji poziomu złego cholesterolu. Jest też niezwykle ważny, jeśli chodzi o budowę i stan naszych kości, gdyż bierze udział w ich mineralizacji, zapobiega odwapnianiu oraz przyspiesza regenerację po urazie.
2. Doskonała broń w walce z wirusami i bakteriami
Kasza jaglana ma właściwości rozgrzewające. Jest też doskonałym źródłem energii, co sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia po chorobie. Wykazuje ponadto właściwości antywirusowe. Posiada też zdolność wysuszania nadmiaru wydzieliny i pomaga w zwalczaniu stanów zapalnych błon śluzowych.
3. Pomaga wyregulować pracę układu trawiennego
Wspiera proces usunięcia z jelit zalegających w nich złogów, a także toksyn czy metali ciężkich. Kasza jaglana jest też najbardziej lekkostrawna ze wszystkich produktów zbożowych. Poleca się ją przy chorobach śledziony, trzustki i wątroby.
4. Wyrównuje poziom tryptofanu
Dzięki temu łatwiej znieść i pokonać stany depresyjne, czyli towarzyszące im niepokój, bezsenność, lękliwość. Tryptofan zawarty w kaszy jaglanej sprzyja też wytwarzaniu hormonu szczęścia. Osłabia również skutki stresu.
5. Wspiera odchudzanie
Dostarcza do naszego organizmu łatwo przyswajalne białko, co ułatwia poskramianie tkanki tłuszczowej. Kasza jaglana wspiera również procesy detoksykacyjne organizmu, co także ułatwia odchudzanie. Oczyszczone jelita sprawniej pracują, co także sprzyja utarcie wagi.
***
Jak zatem widzicie, włączona do naszego codziennego menu kasza jaglana, oferuje liczne korzyści. Te przytoczone powyżej, to jedynie skromny przykład tego, co potrafi zrobić dla naszego organizmu i ciała Królowa Kasz. Więcej cennych informacji na jej temat znajdziecie m.in. w ciekawej publikacji autorstwa Mariusza Zaremby „Jaglany detoks. Oczyść organizm w 7 dni”. Znajdziecie w niej również liczne przepisy oraz sam program tego prostego detoksu. Co ważniejsze, może go przeprowadzić każdy – również osoby z bardzo osłabionym układem pokarmowym, a nawet cierpiące na celiakię.
*Źródło: M. Zaremba „Jaglany detoks” wyd. Pascal; naturaonline.pl
Grafika: pixabay.com
