Odżywianie ogólne

Modne bo zdrowe … – Ile potrafią kwasy omega

Gdy brakuje ich w codziennej diecie możemy odczuwać bóle stawów, mrowienie rąk i nóg, a także zauważyć u siebie suchą skórę lub tendencję do zatrzymywania wody. Niektóre problemy psychiczne oraz stwardnienie rozsiane, również świadczą o ich niedoborach. Jak jeszcze objawia się niewłaściwy poziom kwasów tłuszczowych omega oraz gdzie ich najlepiej szukać?

Niezdrowe podejście do tłuszczu

Osoby, które po raz pierwszy rozpoczynają swoją przygodę z odchudzaniem, zazwyczaj eliminują z codziennego menu wszelkiego rodzaju tłuszcze. Błędnie twierdząc, że stanowią one źródło tzw. pustych kalorii. W ich miejsce stosują produkty light. To spory błąd, ponieważ tłuszcze to źródło energii, witalności, a także regulatory poziomu hormonów. Poza tym tłuszcze wspomagają przyswajanie witamin A, E, D i K oraz odpowiadają za właściwy poziom potencji. Oczywiście nie wszystkie znane nam tłuszcze wpływają w ten korzystny dla naszego ustroju sposób. Takie właściwości wykazują kwasy tłuszczowe omega.

Jak działają zdrowe tłuszcze?

Zdrowe tłuszcze dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to kwasy jednonienasycone omega-9. Drugi typ to kwasy wielonienasycone omega-3 i omega-6. Każdy z tych typów wpływa inaczej na nasz ustrój.

KWASY OMEGA-9

Są ważne dla naszego organizmu, ponieważ obniżają poziom złego cholesterolu (LDL), ale nie wpływają na poziom dobrego cholesterolu (HDL). Poza tym wzmacniają serce, a także oddziałują kojąco na system nerwowy. Kwasy omega-9 pomagają utrzymywać prawidłowe ciśnienie krwi, a ponadto chronią przed nowotworami.

Ich najlepsze źródła to: oliwa, oleje roślinne – rzepakowy, sojowy, sezamowy oraz orzechy ziemne.

KWASY OMEGA-6

Niedobory kwasów omega-6 sygnalizowane są przez: nadmiernie przesuszoną skórę, suchość spojówek, atopia, zaburzenia gospodarki cukrowej oraz hormonalnej, stany zapalne stawów. Lista dobroczynnych właściwości kwasów omega6 obejmuje:

  • wsparcie dla układu krwionośnego;
  • zapobieganie powstawaniu zakrzepów;
  • działanie przeciwbólowe;
  • przyspieszanie gojenia ran;
  • regulacja poziomu insuliny.

Kwasów omega-6 należy szukać w następujących produktach: orzechy włoskie, nasiona konopi, pestki dyni, ziarno słonecznika, sezam, oleje: słonecznikowy i sezamowy.

KWASY OMEGA-3

Gdy pogarsza nam się wzrok lub często miewamy infekcje, to sygnał, iż cierpimy na niedobory kwasów omega-3. Poza tym kwasy te wpływają na bystrość umysłu to po pierwsze. Po drugie wspierają pracę oczu, a także odpowiadają za koordynację ruchową. Ponadto wykazują działanie przeciwzapalne oraz wzmacniają barierę ochronną organizmu.

Najbogatsze w kwasy omega-3 produkty to: rybymakrela, śledź, tuńczyk, łosoś, sardynki; siemię lniane.

*źródło: Moda na zdrowie 02/2017; zdj. pixabay.com
Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top