Dieta/nowości dietetyczne

Modne bo zdrowe … Dieta „IF” czyli metoda okresowych postów

Na liście postanowień noworocznych wielu z nas widnieje punkt: Zrzucę „x” kilogramów. Świetnym wstępem do jego realizacji może stanowić, dość łatwa do wprowadzenia dieta „IF” czyli okresowe posty (z angielskiego Intermittent Fasting). Nie wymaga żmudnego liczenia kalorii. Jej sukces – jak twierdzą pomysłodawcy i badacze tego sposobu żywienia – sprowadza się do przestrzegania prostej zasady czyli wydłużenia czasu między kolacją a śniadaniem.

Jak to działa?

Twórcy diety okresowych postów twierdzą, że jest to jeden ze skuteczniejszych i bezpieczniejszych sposobów na utratę kilogramów bez efektu jo-jo. Nie wymaga bowiem zmiany jadłospisu, a szybko może zamienić się w trwały nawyk i sposób jedzenia. Dzięki temu organizm nie będzie „wariował”, przez co wypracowany efekt utrzyma się na długo. Dieta IF polega na wyraźnym rozdzieleniu okresów, kiedy można jeść od tych, kiedy należy się powstrzymywać od jedzenia. Przy czym postu nie wolno mylić z głodówką! W tym czasie można pozwolić sobie na coś bardzo niskokalorycznego typu surowe warzywa, woda czy napoje bezcukrowe.

Dieta posiada kilka wariantów, co ułatwia jej dopasowanie do własnego stylu życia. Do wyboru mamy następujące opcje:

16/8 czyli 16godzinny post i 8 godzin jedzenia

W ciągu dnia możemy sięgnąć po 3 posiłki główne i 2 przekąski. Post rozpoczyna się zazwyczaj o godzinie 20-ej i trwa do 12-ej dnia następnego. To idealne rozwiązanie dla osób, które trenują popołudniami. Jeśli trenujemy od rana dobrą praktyką jest przesunięcie postu na godz. 18-tą. Wtedy śniadanie można zjeść już w okolicach godziny 10-ej/11-ej.

20/4 czyli 20godziny postu i 4 godziny jedzenia

W ciągu dnia spożywamy 3 solidne posiłki, w tym koniecznie jeden ciepły.

5:2 – pięć dni w tygodniu jemy normalnie, 2 dni stosujemy post

Układ programu dostosowujemy dowolnie np.: dwa dni postu pod rząd lub dwa dni postu na przemian z okresami normalnego jedzenia. Post oznacza mini-głodówkę czyli ograniczenie liczby spożywanych kalorii do 500-600.

6:1 (eat-stop-eat) – post stosujemy co 6 dni

Ten sposób jedzenia polega na stosowaniu postu przez dobę, ale raz na 6 dni.

Dla kogo dieta IF

Po ten program żywieniowy powinny sięgnąć przede wszystkim osoby zniechęcone dotychczasowymi efektami stosowanych przez siebie diet. Dieta IF polecana jest również dla osób, które:

  • prowadzą nieregularny tryb życia;
  • mają problemy z dokładnym liczeniem kalorii;
  • nie potrafią skrupulatnie przestrzegać ustalonego jadłospisu;
  • wychodzą z domu bez solidnego śniadania.

Kto powinien ją omijać?

Chociaż dieta okresowych postów znajduje swoje medyczne uzasadnienia oraz jest uznawana za bezpieczną, to nie każdy może się nią posiłkować. Ten program dietetyczny nie jest przeznaczony dla:

  • kobiet w ciąży;
  • cukrzyków;
  • osób, które codziennie intensywnie uprawiają sport;
  • chorych na nerki oraz wątrobę;
  • pracujących fizycznie.

Poza tym dieta IF wymaga też wcześniejszej konsultacji medycznej w przypadku, gdy dana osoba cierpi na choroby tarczycy lub występują u niej problemy z gospodarką hormonalną.

Jakich efektów można się spodziewać?

Program okresowych postów to nie tylko obietnica skutecznej i trwałej utraty kilogramów. Ten sposób odżywiania ma też pozytywny wpływ na stan zdrowia. Oto lista najważniejszych korzyści z diety IF:

  • organizm szybciej się regeneruje;
  • łatwiej o wyciszenie stanów zapalnych;
  • spada stężenie wolnych rodników – odpowiedzialnych m.in. za procesy starzenia organizmu i procesy degradacyjne w ustroju;
  • wzrasta poziom hormonu wzrostu – jest on odpowiedzialny za przybieranie na wadze; wzrost jego ilości w organizmie ułatwia: spalanie tkanki tłuszczowej, budowę masy mięśniowej oraz utrzymanie dobrej kondycji fizycznej;
  • regulacja poziomu hormonów odpowiedzialnych za apetyt – leptyna i grelina to dwa hormony odpowiedzialne za uczucie głodu i sytości; wyzerowany dzięki postom organizm uczy się na nowo zarządzać ich produkcją w taki sposób, aby nie występowały u nas napady wilczego głodu oraz, by zminimalizować chęć podjadania.

źródła: Poradnik Zdrowie 01/2017; zdj.: Iloorraa (pixabay.com)

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top