Ciekawostki

Mniej znane oblicza zaburzeń odżywiania

Przesadne zabieganie o idealną sylwetkę, to znak naszych czasów. Łatwo stracić nad nim kontrolę, co może doprowadzić do poważnych zaburzeń w odżywianiu. Najbardziej znane do tej pory formy to anoreksja i bulimia. Ale te patologiczne zachowania, przybierają coraz bardziej złożone formy. Dzisiaj mówi się również o takich zjawiskach, jak: permareksja, ortoreksja i bigoreksja. Na czym polegają i czym się charakteryzują?

Permareksja

To rodzaj uzależnienia od bycia na diecie. Osoby cierpiące na nią, chorobliwie dążą do restrykcyjnego przestrzegania zasad diety, którą aktualnie prowadzą. Z obawy przed przytyciem bardzo skrupulatnie wyliczają spożywane dziennie kalorie. Tworzenie menu na kolejny dzień w ich przypadku nie stanowi elementu odchudzania, lecz przybiera patologiczną i niezdrową formę. W permareksji charakterystyczne jest ciągłe zmienianie diet i wybierania głównie tych opartych o jeden względnie kilka składników. Przez to permarektycy narażają się na anemię, zaburzenie odporności oraz zaburzenia układu nerwowego i rozregulowanie gospodarki hormonalnej.

Ortoreksja

Jest to zaburzenie, polegające na obsesyjnym dbaniu o zdrowe odżywianie. Chorzy przywiązują ogromną wagę do wybieranych produktów żywnościowych, przy czym najważniejsze kryterium wyboru stanowi dla nich zawartość: witamin, mikroelementów, tłuszczy i białek w danym produkcie. Ortorektycy bazują zazwyczaj na kilku wybranych produktach, przez co ich menu jest dość ubogie. Unikają też niektórych metod obróbki produktów spożywczych. Posiłki przygotowane wyłącznie przez siebie, zjadają w ciszy, samotności i skupieniu. Ich myślenie skierowane jest wyłącznie na zdrowym jedzeniu, przez co często izolują się od otoczenia.

Bigoreksja

Zaburzenie polegające na przesadnym dbaniu o wysportowaną i umięśnioną sylwetkę. Dla bigoreksji najbardziej charakterystyczne jest wielogodzinne przebywanie na siłowni oraz w klubach fitness i poddawanie się ćwiczeniom modelującym. Bigorektycy unikają też spożywania tłustych pokarmów i przestrzegają dość rygorystycznych diet. Bigoreksja przejawia się też nadmiernym zamiłowaniem do sportu oraz wiecznym niezadowoleniem ze swojego wyglądu. Osoby cierpiące na to zaburzenie, bardzo często sięgają po szkodliwe dla ich zdrowia anaboliki, mające na celu poprawienie rzeźby ich ciała, a podstawowym elementem ich funkcjonowania stanowi obsesyjne mierzenie oraz porównywanie swoich obwodów.

***
Wymienione powyżej zaburzenia noszą znamiona ciężkiego, psychicznego uzależnienia. Im wcześniej zostanie ono wykryte, tym zwiększają się szanse na jego wyleczenie. Stąd też apel do wszystkich, którzy dążą do osiągnięcia wymarzonej sylwetki lub wagi, aby zachowali


źródła: potrafiszschudnac.pl; medme.pl; poradnikzdrowie.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top