Początek grudnia to dobry moment, by – zanim wpadniemy w przedświąteczny chaos- zatrzymać się na chwilę nad tym, co sprawia, że Boże Narodzenie jest takie wyjątkowe. Tym „czymś” jest nie tylko niepowtarzalna atmosfera, ale również symbolika. Zobacz, ile wiesz na ten temat.
Ile tak naprawdę wiemy o bożonarodzeniowych zwyczajach?
Najbardziej popularne i znane symbole bożonarodzeniowe to łuska karpia – która ma zapewnić nam dostatek w nadchodzącymi roku oraz 12 potraw – odnoszących się do 12 Apostołów. Ze zwyczajów z kolei można wymienić pozostawienie pustego miejsca dla nieznanego wędrowca oraz przełamywanie się opłatkiem. Ale czy wiecie, że puste nakrycie posiadało kiedyś bardziej duchowy wymiar? Pozostawiano je, aby w ten sposób „skomunikować się” ze swoimi bliskimi zmarłymi. Nieco inny wydźwięk miała też liczba potraw, która odnosiła się ściśle do statusu materialnego danej rodziny: w najbiedniejszych domach wymagano 7 potraw; w nieco bardziej bogatych było to 11 dań; najwięcej bo 13 stawiano na stołach w domach bogaczy i arystokratów. Łamiąc się opłatkiem również warto mieć na względzie fakt, że wcześniej opłatek symbolizował chleb, którym nawzajem obdarowywali się wierni oraz duchowni. Jednym z mniej znanych i praktykowanych w naszych domach zwyczajów bożonarodzeniowych jest wspólne posilanie się po głównej wieczerzy bakaliami – przede wszystkim orzechami, które symbolizowały tajemnicę i moc. Mówiąc o symbolice bożonarodzeniowej nie sposób zapomnieć również o choince, gdyż także z nią związany jest mało znany fakt. Otóż nasi przodkowie nie znali tego zwyczaju. Aż do XIX w. choinkę zastępowała podłaźniczka czyli zielona gałązka przybrana kolorowymi świecidełkami i przywieszona do sufitu. Poza tym strojne drzewko zastąpiło również snopy zboża gwarantujące przyszłoroczny urodzaj, które stawiano w kątach izb, a nawet pałaców.
***
Jak zatem widzicie Boże Narodzenie to bez wątpienia jedne z najbardziej magicznych i pełnych tajemnicy Święta, ale i one nie były w stanie oprzeć się pewnym przekształceniom. Warto o tym pamiętać w czasie, gdy będziemy zastawiać stół wigilijny czy dekorować choinkę.
źródło: Skarb 12/2017
grafika: pixabay.com