Nauka

Kto w tym roku dostanie Nobla w najważniejszych dziedzinach nauki?

10 grudnia 2017 roku w Sztokholmie nastąpi rozdanie nagród Nobla w najważniejszych dziedzinach nauki na świecie. Łącznie będzie to 9ciu naukowców. Co odkryli?

Medycyna

Odkrycie genu odpowiedzialnego za sterowanie zegarem biologicznym.

Wyróżnienie otrzymał zespół trzech naukowców: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young . Nobliści dokonali swojego przełomowego odkrycia prowadząc badania na muszce owocówce. Na tej podstawie wyizolowali gen, który odpowiada za produkcję białka gromadzącego się w komórkach ciała w nocy, a rozkładającego się w ciągu dnia.

Fizyka

Rejestracja fali grawitacyjnej przy pomocy specjalnego detektora LIGO – skonstruowanego w USA.

Uhonorowani za to odkrycie zostali trzej naukowcy: Rainer Weiss i Kip S. Thorne oraz Barry C. Barish. Dwaj pierwsi badacze udowodnili, że falę grawitacyjną da się zmierzyć, zaś Barish wymyślił detektor, który był w stanie tego dokonać.

Chemia

Opracowanie mikroskopu krioelektronowego, dzięki któremu można było m.in. dokładniej zbadać strukturę wirusa Zika.

W tej kategorii wyróżnienie otrzymali: Jacques Dubochet, Joachima Frank i Richard Henderson. Naukowcy stwierdzili przy tym, że jest to wstęp do opracowywania leków, które byłyby w stanie pokonać ten patogen.

***

*źródło: Fokus 11/2017; newsweek.pl
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top