Ciekawostki

Krioterapia czyli jak leczy mróz

Zwyrodnienie stawów, reumatyzm, a nawet osteoporoza to tylko kilka przykładów na to, jakie zastosowanie w medycynie ma coraz popularniejsza u nas – krioterapia. W jakich jeszcze przypadkach można z niej korzystać, a kto powinien z niej raczej zrezygnować?

Leczenie mrozem – znane już od Starożytności

Krioterapia to metoda o długiej historii. Jako pierwsi stosowali ją już Starożytni. Wtedy przy pomocy niskich temperatur leczono m.in. urazy oraz wszelkiego rodzaju stany zapalne. Z dobrodziejstwa tej metody korzystał również Hipokrates, który leczył w ten sposób obrzęki, krwotoki czy ból. W XVIII wieku metoda ta pojawiła się we Francji i towarzyszyła operacjom usuwania kończyn. Pierwsza na świecie komora krioterapeutyczna powstała w Japonii w 1978 roku. Natomiast pierwsza w Polsce komora do krioterapii pojawiła się w 1989 roku we Wrocławiu.

Na czym polega leczenie zimnem?

Wyróżnia się dwa rodzaje tej metody. Pierwszy to krioterapia ogólnoustrojowa. Zabiegi odbywają się w specjalnie przeznaczonych kriokomorach czyli specjalnych kabinach działających na zasadzie sany, z tą różnicą, że zamiast pary wodnej do ogrzania pomieszczenia, wykorzystuje się do jego schłodzenia – ciekły azot. Pobyt trwa od 2 do 4 minut. Krioterapia ogólnoustrojowa znajduje swoje zastosowanie w takich problemach zdrowotnych, jak:

  • choroby reumatyczne tkanek miękkich;
  • zapalenie stawów, ścięgien i mięśni;
  • bóle kręgosłupa;
  • RZS;
  • osteoporoza;
  • depresja (zimno aktywuje tzw. hormony szczęścia).

Drugi typ to krioterapia miejscowa. Są to zabiegi na określoną część ciała z wykorzystaniem różnych źródeł zimna jak woreczki, kubki z lodem bądź zimną wodą, specjalistyczne żele i spraye chłodzące, a także specjalne mankiety i kombinezony chłodzące oraz krioaplikatory. Krioterapia miejscowa stosowana jest m.in. w takich przypadkach, jak:

  • zmiany skórne;
  • zmiany na błonach śluzowych;
  • łagodne zmiany nowotworowe;
  • dolegliwości bólowe w obrębie stawów i mięśni.

Kto powinien jej unikać?

Chociaż krioterapia to metoda nieinwazyjna i jak widzimy posiadająca szerokie zastosowanie nie każdy może sobie na nią pozwolić. Zabiegi zimnem są niewskazane m.in. przy takich problemach zdrowotnych jak: choroba Raynauda, niedoczynność tarczycy, ostra niewydolność krążenia, zaawansowana miażdżyca, ostrze schorzenia dróg oddechowych.

Zabiegi z wykorzystaniem zimna coraz częściej znajdują też swoje zastosowanie w medycynie estetycznej m.in. do walki z cellulitem. Pamiętajmy jednak, aby przed jego wykonaniem zawsze skonsultować swój stan zdrowia ze specjalistą, który będzie nas przyjmował.

źródło: Świat Zdrowia grudzień 2018/styczeń 2019

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top