Aby hydrolat dobrze się przechował, należy go trzymać w lodówce.
Są delikatniejsze niż olejki. Cechuje je poziom pH zbliżony do naturalnego naszej skóry. W ich skład wchodzą wyłącznie naturalne składniki. Chociaż posiadają dość krótki termin przydatności ze względu na brak konserwantów w swojej formule, kobiety zapałały do nich prawdziwą miłością. Produkt, o jakim mowa to hydrolat, określany również, jako woda kwiatowa lub roślinna bądź mgiełka.
W czym tkwi sekret hydrolatów?
Hydrolaty to tak naprawdę produkty uboczne pozyskiwania olejków eterycznych. Do ich produkcji wykorzystuje się, więc jedynie naturalne składniki czyli całe rośliny ( bądź ich wybrane fragmenty) o właściwościach leczniczych. Hydrolat przybiera postać czystego płynu o konsystencji wody. Pod względem działania na skórę, porównuje się je do olejków eterycznych, z tą jednak różnicą, że w ich składzie znajduje się o wiele mniej substancji aktywnych. Tym samym są one o wiele bardziej delikatne dla skóry, co oznacza, że mogą z nich korzystać również właścicielki cery wrażliwej czy ze skłonnościami do podrażnień i naczynkowej. Jakie działanie wykazują te preparaty pielęgnacyjne? Lista ich korzystnego wpływu na skórę jest długa. Zapewnia to bogactwo ich składu. Tym bardziej, że w zdecydowanej większości firmy, które zajmują się ich wytwarzaniem pozyskują surowce z ekologicznych gospodarstw. Oto najważniejsze właściwości hydorlatów:
- działają silnie nawilżająco;
- łagodzą podrażnienia;
- odżywiają skórę dogłębnie;
- dają ulgę skórze przesuszonej i zmęczonej;
- łagodzą stany zapalne skóry;
- ułatwiają pielęgnację cery trądzikowej i naczynkowej;
- wygładzają powierzchnię skóry (dzięki czemu stosuje się wiele z nich, jako środek na cellulit);
- wspierają i przyspieszają procesy regeneracyjne naskórka;
- uelastyczniają skórę, gdyż pobudzają do produkcji kolagen i elastynę;
- pomagają w odbudowie włosów: zniszczonych, przesuszonych, łamliwych.
Ponadto hydrolaty bogate są w antyoksydanty. Stąd też powstrzymują skutecznie procesy starzenia skóry. Chronią również skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które uszkadzają jej naturalną warstwę ochronną. Stosowane, jako mgiełka skutecznie orzeźwiają skórę i włosy, przywracając im i utrzymując świeżość na dłużej.
Jak ich używać?
Wody kwiatowe można wykorzystywać, jako:
- tonik – dokładnie, ale delikatnie oczyszczają one powierzchnię skóry; wystarczy zanurzyć w nich płatek kosmetyczny, a następnie przetrzeć skórę twarzy;
- mgiełkę – z zastosowaniem zarówno na skórę, jak i włosy;
- maskę – w tym celu łączymy nasz kosmetyk z glinką (białą lub zieloną) i kilkoma kroplami ulubionego olejku. Powstałą miksturę nakładamy na skórę i pozostawiamy na 15 minut, po upływie, których zmywamy całość wodą.
***
Reasumując: hydrolaty mimo, iż same nie są kosmetykami – a jedynie produktami ubocznymi powstającymi w czasie ich produkcji – działają lepiej niż niejeden tego typu preparat. Ich wyższość polega na niezwykle delikatnym obchodzeniu się ze skórą. Jeśli szukacie, więc kosmetyku, który kompleksowo zadba o potrzeby Waszej zniszczonej, przemęczonej, przesuszonej, ale również dojrzałej cery, to przy najbliższych zakupach zapytajcie o ten produkt i wybierzcie coś dla siebie.