Ekonomia

Klauzula o zachowaniu poufności- tak czy nie? (cz.2)

Nic nie zastąpi porady prawnika specjalizującego się w przygotowywaniu umów z danej branży. Jednak dziś zwrócimy uwagę, o czym warto pamiętać!

Przede wszystkim warto zrozumieć, że nie ma takiej klauzuli o zachowaniu poufności, która sprawdzi się we wszystkich interesujących nas sytuacjach. Dlatego warto za każdym razem konsultować ją ze specjalistą. Na pewno samemu podpisując umowę z taką klauzulą warto poświęcić kilka minut więcej na jej przestudiowanie! Co powinno być zawarte w takiej klauzuli, aby nasza firma i nasza osoba była bezpieczna?

Należy wyraźnie zaznaczyć informacje, które mają być zachowane w poufności. Trzeba wystrzegać się ogólnych sformułowań typu „tajemnica przedsiębiorstwa”, która może oznaczać wszystko i nic. Część danych nie musi stanowić tajemnicy firmy, ale może nam zależeć na ich nieudostępnianiu osobom trzecim i można to wtedy również podkreślić.

W klauzuli można również opisać sposób postępowania z informacjami, który ma charakter edukacyjny. Czyli od razu podpowiadamy, czego lepiej nie robić, aby te informacje nie wyciekły na zewnątrz. Uwzględnia to czynnik ludzki, gdzie pracownicy czasami przez przypadek a nie na skutek celowego działania doprowadzają do takich sytuacji.

Należy również wskazać, jakie są kary umowne oraz odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Wiele z nich określonych jest przez ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji czy w kodeksie cywilnym.

Warto też określić czas trwania obowiązku poufności. O ile w przypadku próby sprzedaży swojej usługi ograniczenia czasowe nie leżą w interesie sprzedającego (czyli informacje na zawsze zostają poufne) to przy zatrudnianiu pracowników sytuacja wyglądać może już nieco inaczej. Zazwyczaj przyjmuje się, że tajemnica przedsiębiorstwa pozostaje tajemnicą przez około trzy lata od wygaśnięcia umowy o pracę (chyba, że zatrudniający określił to w umowie inaczej).

Chroniąc interesy swoje, swojej firmy i jej pracowników warto zdecydować się na takie zapisy w każdej z podpisywanych przez siebie umów. Przezorny zawsze ubezpieczony! A w przypadku kłopotów wszystko regulują odpowiednie przepisy.

(Źródło: własne, Zdjęcie: pixabay.com)

 

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top