Kulinaria

Kim była Marie Harel?

Kwiecień to miesiąc, w którym Marie Harel obchodziłaby 256 urodziny. To osoba bliska sercu wszystkich wielbicieli sera Camembert, bo to ona go wymyśliła!

Google przypomniał o jej dokonaniach za pomocą zabawnej grafiki na głównej stronie wyszukiwarki. W prosty, ale urokliwy sposób pokazuje ona jak produkuje się ten rodzaj sera. Marie Harel urodziła się 28 kwietnia 1761 roku w Normandii. Zmarła w wieku 83 lat w październiku 1844 roku.

Zgodnie z legendą dzięki poradom przyjaciela księdza Marie stworzyła własną recepturę na ten przysmak. Przyjaciel zdradził jej jak tworzy się ser Brie razem z otoczką, która jest jadalna. Marie zachwycona prostotą receptury wprowadziła kilka zmian do przepisu, usunęła z niego śmietanę, zmniejszyła rozmiar bryłki sera i zaczęła go pakować w mała drewniane pudełeczka, które znane są nam do dzisiaj! Dzięki temu opakowaniu łatwo było przewozić ten produkt na większe odległości i można było go sprzedawać do innych miast, a wkrótce również do Ameryki Północnej.

To się nazywa ekspresowa kariera! Początkowo sama pracowała na produkcji w lokalnej fabryce sera, ale dzięki niej i jej rodzinie stał się on prawdziwym przysmakiem i towarem eksportowym. Tak naprawdę zapoczątkowała ona rodzinny biznes, rodzinę przedsiębiorców specjalizujących się w wytwarzaniu tego gatunku sera. Jej wnuk Cyryl Paynel, urodzony w 1817, stworzył fabrykę serów w Calvados we Francji.

Camembert to lekko żółty ser, o ziemistym aromacie i kremowym smaku, który otoczony jest jadalną skórką. W smaku przypomina swojego krewniaka ser Brie, ale do jego wykonania używa się mleka niepasteryzowanego. Idealnie pasuje do win, jako przekąska lub przystawka przed głównym daniem!

 

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top