Problemy zdrowotne

Kilka faktów o … miażdżycy

Ta podstępna choroba atakuje głównie mężczyzn, a jej początki bywają często zaskakująco niewinne. Pierwsze objawy, jakie wysyła to: bóle i zawroty głowy o nawrotowym charakterze oraz towarzyszące im niekiedy nudności, zaburzenia równowagi czy widzenia. Zobacz, czego nie wiesz o tej chorobie, a o czym rzadko mówią lekarze.

Miażdżyca nie zawsze zaczyna się od ataku tętnic mózgowych

Chociaż najczęściej atakuje właśnie ten obszar, to nie jest to regułą. Tak naprawdę miażdżyca wybiera najsłabsze tętnice ciała i od nich rozpoczyna swoją „wędrówkę” po ustroju. Dlatego też nigdy nie ignoruj następujących sygnałów:

  • nagłe pogorszenie słuchu i mowy – to możliwy objaw miażdżycy tętnic szyjnych;
  • częste uczucie zmęczenia oraz zadyszka – tak może dać o sobie znać miażdżyca naczyń wieńcowych;
  • ból łydek w trakcie chodzenia – taki sygnał może wysyłać miażdżyca tętnic obwodowych.

Najlepszym sposobem na skuteczną profilaktykę i powstrzymanie choroby jest regularne przyjmowanie witaminy D3

To właśnie niedobory tej witaminy stanowią jedną z głównych przyczyn budowania blaszek miażdżycowych. Przyspieszają również procesy wapnienia naczyń. Należy jednak pamiętać, że aby witamina D3 mogła zadziałać, potrzebne jest równoczesne przyjmowanie jej z witaminą K2.

Aby zapanować nad rozwojem choroby warto sięgać po daktyle i jajka na miękko

Dlaczego? Wbrew powszechnym opiniom powstawaniu zmian miażdżycowych sprzyja nie nadmiar cholesterolu we krwi, a cukru. Garść daktyli pozwoli na wyrównanie poziomu glukozy we krwi. Zapobiegnie również apetytowi na coś słodkiego. Nie musimy ich jeść codziennie – wystarczy 3-4 razy w tygodniu, aby odczuć wyraźną zmianę. Z kolei jajka na miękko posiadają naturalne właściwości przeciwmiażdżycowe, które tracą jajka gotowane na twardo, a nawet ze ściętym żółtkiem.

Jeśli cierpisz na próchnicę ryzyko wystąpienia miażdżycy zwiększa się kilkukrotnie

Chociaż jest to choroba zębów to powstały stan zapalny sprzyja odkładaniu się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Powoduje też osłabienie serca, nerek, trzustki dzięki czemu choroba może się spokojnie rozwijać i dość szybko postępować. Aby temu zapobiec wystarczy wykonać przegląd uzębienia przynajmniej 2 razy w roku.

Uwagi, które umieszczamy w artykule powinny przyswoić przede wszystkim osoby, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zmian miażdżycowych. Należą do niej osoby:

  • z nadwagą i otyłością;
  • niezdrowo odżywiające się;
  • unikające ruchu;
  • cierpiące na stany przygnębienia i depresji;
  • mocno zestresowane;
  • często chorujące;
  • z osłabioną odpornością.

Aby uniknąć choroby warto w ramach najprostszej profilaktyki jak najczęściej sięgać po rozrywki intelektualne, jak na przykład czytanie książek, rozwiązywanie łamigłówek czy krzyżówek oraz codzienny około godzinny spacer.

źródło: 100 rad 2/2018; zdrowie.tvn.pl
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top