Szorstka, nieprzyjemna w dotyku, a przy tym swędząca skóra to problemy, z którymi borykamy się głównie zimą. W ten sposób objawia się brak odpowiedniego nawilżenia skóry. Możemy mu jednak skutecznie przeciwdziałać. Wystarczy, że do kąpieli dodamy kilka kropel preparatów aptecznych. Dowiedzcie się jakich konkretnie.
Taką kąpiel polubi Twoja przesuszona skóra
Mróz, szybka zmiana temperatury, zimny wiatr, a do tego wszechobecne urządzenia grzewcze powodują, że nasza skóra wysycha. Staje się przez to nie tylko nieprzyjemna w dotyku, ale i osłabiają się jej podstawowe funkcje. W efekcie witamy wiosnę z podrażnieniami, popękanymi piętami, nieprzyjemnym uczuciem ściągania na twarzy i poszarzałą cerą. Można tego uniknąć stosując jeden z najprostszych zabiegów pielęgnacyjnych, jaki stanowi kąpiel. Aby jednak nasza sucha skóra mogła faktycznie skorzystać z jej dobrodziejstwa, musimy przestrzegać kilku prostych zasad:
- ograniczamy liczbę kąpieli w wannie do 3-4 razy tygodniowo;
- skracamy czas kąpieli do max. 15 minut;
- dbamy o niezbyt wysoką temperaturę wody – najlepiej do 28 – 37 stopni Celsjusza.
„Kąpielowe panaceum” na suchą skórę
Nie tylko wymienione zasady kąpieli pomogą zadbać o potrzeby suchej skóry. Do wanny należy też dodać kilka kropel preparatów aptecznych, które zawierają w swoim składzie olejki oraz substancje aktywne. Wśród tych najbardziej popularnych wymienia się m.in. Emolium – emulsja do kąpieli. W jej składzie znajdują się aż cztery substancje nawilżające. Są to: olej macadamia, olej parafinowy, trójglicerydy oraz masło shea. Jakie wykazuje Emolium działanie na skórę? Po pierwsze: długotrwale ją nawilża. Po drugie: uzupełnia niedobory w płaszczu lipidowym. Po trzecie: zapobiega utracie wody ze skóry. Poza tym Emolium uelastycznia też naskórek, dzięki czemu skóra staje się bardziej przyjemna w dotyku i mniej szorstka. Podobne działanie wykazuje też olejek Balneum, w którym znalazły się m.in. olejek sojowy i olej z awokado. Składniki te to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które przypominają składem naturalne lipidy skóry. Jakiego działania możemy się spodziewać po użyciu olejku? Przede wszystkim skóra zostaje dogłębnie nawilżona. Olejek chroni ją również przed wysychaniem. Ponadto Balenum powoduje, że skóra staje się miękka i wyraźnie wygładzona.
Jeśli dodatkowo chcielibyśmy, aby nasza skóra poczuła się zrelaksowana, warto do kąpieli dodać kilka kropel olejków aromatycznych o działaniu wyciszającym. Świetnie sprawdzi się w tym wypadku olejek lawednowy.
Źródło: cefarm24.pl; doz.pl; Moda na zdrowie 01/2017