Ekonomia

Już w marcu b.r. rusza nowy program pomocowy „Mama 4 plus”. Poznaj jego szczegóły.

Nowy program „Mama 4 plus” w 2019 roku pochłonie z budżetu państwa 801,3mln złotych. Sprawdź, komu będą przysługiwały środki z programu, na jakich zasadach oraz o jakiej kwocie mowa.

Czym jest program „Mama 4 plus”?

„Mama 4 plus” to nic innego, jak tzw. emerytura matczyna. Program dedykowany jest matkom, które urodziły i wychowały czwórkę lub więcej dzieci. Środki z programu mogą też przysługiwać ojcom, ale pod pewnymi warunkami. Pierwszy – kiedy matka porzuciła rodzinę. Drugi – gdy matka umarła.

Jakie warunki muszą być spełnione?

O przyznanie środków z programu „Mama 4 plus” mogą wnioskować kobiety, które ukończyły 60 rok życia. W przypadku ojców jest to wiek 65 lat. Złożone wnioski będą rozpatrywać ZUS lub KRUS. Wiek to jedyny wymóg, który jest brany pod uwagę przy przyznawaniu matczynej emerytury. W sytuacji, gdy beneficjent pobiera już zwykłą emeryturę w kwocie niższej od nowego świadczenia, może wnioskować o wyrównanie.

O jakiej kwocie mowa?

Świadczeniobiorcy będą otrzymywać miesięcznie 1100zł brutto. Pieniądze będą wypłacane od 1 marca b.r..

***
Projektu ustawy nie przyjęto jednogłośnie. Za jego przyjęciem opowiedziało się 259 posłów. 20 osób było przeciwnych wprowadzeniu programu, a134 wstrzymało się od głosu. Autorzy projektu określają ją, jako potrzebę podkreślenia roli matki w społeczeństwie. Ponadto dodają, że zajmowanie się tak licznym potomstwem to spore poświęcenie, które jednocześnie uniemożliwiło tym kobietom wypracowanie emerytury w pełnym jej wymiarze, przez co nie otrzymują jej wcale lub w bardzo niskiej kwocie. To natomiast odbiera im szansę życia na odpowiednim poziomie. Przeciwnicy z kolei nazywają ustawę dyskryminacją ojców i umniejszaniem ich roli w wychowywaniu dzieci.

źródło: businessinsider.com.pl
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top