Dieta/nowości dietetyczne

Jeżyny – dlaczego warto po nie sięgać i czy są wskazane w czasie odchudzania?

Najpyszniejsze są te, znalezione w lesie i własnoręcznie zebrane. Lubimy je, bo stosunkowo krótko można cieszyć się ich wyjątkowym smakiem i soczystością oraz świetnie komponują się z wieloma daniami – także mięsnymi. Dlaczego właściwie warto po nie sięgać? Czy tylko dlatego, że rozpoczął się na nie sezon? A może jeżyny to dobry sposób na zadbanie o swoje zdrowie?

Jeżyny pełne zdrowia

Te z pozoru niewielkie owoce leśne to prawdziwy arsenał zdrowia. Przede wszystkim wzbogacają dietę o witaminę C, która stanowi silne wsparcie dla układu immunologicznego. Sierpień zaś to idealny moment, aby już zacząć budować swoją odporność. Po drugie dostarczają polifenoli i antocyjanów, dzięki czemu nasz ustrój ma siłę skuteczniej bronić się przed wolnymi rodnikami – uszkadzającymi wewnętrzne tkanki oraz organy.  Po trzecie jeżyny bogate są w witaminę K – składnik, który czuwa nad właściwą gęstością kości i zmniejsza tym samym ryzyko złamań i innych uszkodzeń. Ponadto jeżyny są bogate w mikroelementy, garbniki i karoteny, co czyni je silnym wsparciem dla rekonwalescentów. Z kolei dzięki zawartości soli żelaza mogą pomagać również w niedokrwistości.

Czy jeśli się odchudzam mogę po nie sięgać do woli?
O owocach – zarówno tych sezonowych, jak i zwyczajnych – krążą bardzo różne opinie wśród dietetyków. A jak jest w przypadku jeżyn? Całe szczęście te owoce leśne są bardzo przyjazne dla osób dbających o linię z dwóch względów. Po pierwsze – jeżyny składają się w aż 85% z samej wody. Dzięki temu wspierają proces oczyszczania organizmu z toksyn. Po drugie – jeżyny poprawiają przemianę materii, ze względu na sporą zawartość błonnika, który wypełnia żołądek.

źródła: Skarb 08/2017; K. Bonenberg „Rośliny użyteczne człowiekowi”
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top