Jesień to ulubiona pora roku niektórych skórnych zmian. Wśród nich na plan pierwszy wysuwa się trądzik. Najtrudniej zwalczyć go u osób dorosłych. Poznaj skuteczne sposoby, które mogą w tym pomóc.
Trądzik u dorosłych? Tak i to coraz częściej.
Zmiany trądzikowe u osób dorosłych pojawiają się coraz częściej zwłaszcza wśród 30- i 40-latków. Winna za ten stan rzeczy jest głównie gospodarka hormonalna, która wraz z wiekiem zaczyna „szwankować”. Ale to nie jedyna przyczyna. W tej grupie „ofiar” zmian trądzikowych o wiele łatwiej o długotrwały stres, a także wiele zaniedbań, jak chociażby zbyt mała ilość snu czy posiłkowanie się kawą bądź papierosami. Czynniki te nakładają się na siebie i powodują wyzwalanie czynników prozaplanych.
Dlaczego trądzik tak lubi jesień?
Powody są co najmniej dwa. Letnia słoneczna pogoda sprzyjała zaleczeniu zmian zapalnych. Skóra wyglądała dużo lepiej. Stała się gładka i wyglądała zdrowo. Pozornie zbawienne działanie słońca na cerę z trądzikiem, spowodowało również pobudzenie gruczołów łojowych. To z kolei przyczyniło się do budowania zaskórników, które właśnie teraz – pozbawione słonecznej ochrony – pokrywają naszą twarz. U osób dorosłych zmiany trądzikowe stają się najbardziej widoczne w dolnym obszarze twarzy czyli żuchwa, okolice ust, broda, a także szyja. Druga przyczyna to niewłaściwa dieta. Niższa temperatura powoduje, że teraz o wiele chętniej sięgamy po wysokoprzetworzoną żywność oraz niezdrowe przekąski. To powoduje wzrost insuliny we krwi, co wpływa dodatnio na produkcję androgenów i nasilenia łojotoku. Dodatkowo na stan naszej skóry negatywnie wpływają zanieczyszczenia pochodzące z owoców i warzyw, które staramy się jak najczęściej stosować w diecie.
Jak radzić sobie z dorosłym trądzikiem?
Trądzik u osób dorosłych są trudniejsze do zwalczenia ze względu na dość złożoną i skomplikowaną etiologię. Na zmiany trądzikowe u osób dorosłych najlepsza jest terapia skojarzona. Polega ona na równoległym stosowaniu leków doustnych oraz preparatów do smarowania zawierających antybiotyki, retinoidy czy kwas azelainowy, które przyczyniają się do powstrzymania rozwoju bakterii odpowiedzialnych za utrzymywanie stanu zapalnego. Nie bez znaczenia jest też skrupulatna pielęgnacja. Obowiązkowym zabiegiem jest precyzyjne wieczorne oczyszczanie twarzy czyli:
- po pierwsze – oczyszczenie twarzy płynem do demakijażu;
- po drugie – użycie płynu lub żelu do cery problematycznej i wrażliwej;
- po trzecie – delikatny peeling;
- po czwarte – sięgnięcie po tonik.
Dopiero na tak oczyszczoną twarz można nałożyć kosmetyk pielęgnacyjny. Rzetelne wsparcie stanowią kosmetyki działające trójkierunkowo: nawilżająco, przeciwstarzeniowo i przeciwtrądzikowo. Powinny mieć w swoim składzie kwasy owocowe. Jeśli chcemy kamuflować swoje zmiany przy pomocy makijażu sięgajmy po tzw. niekomedogenne kosmetyki czyli preparaty o lekkiej formule, które nie zatykają porów i pozwalają skórze oddychać.
***
Pamiętajmy, że zmian trądzikowych nie wolno pozostawiać samym sobie. Mogą bowiem przekształcić się w o wiele trudniejszy do zwalczenia stan zapalny skóry. To z kolei grozi powstaniem blizn oraz trwałych przebarwień na skórze.
*źródło: Poradnik Zdrowie listopad/2017; Poradnik Zdrowia: Skóra (N. Kaflińska)