Ciekawostki

Jemioła – bożonarodzeniowy symbol pełen zdrowia

Najbardziej kojarzymy ją właśnie ze Świętami Bożego Narodzenia, kiedy to wieszana pod sufitem ma zagwarantować nam dostatek, a zakochanym wróży szczęście i powodzenie w miłości. Jednak ta wiecznie zielona – przez co budząca spory zachwyt – roślina była już w starożytności traktowana, jako swoiste panaceum na wszelkie dolegliwości. Czy faktycznie tak jest?

Jak leczy jemioła?

Gałązki jemioły to bogactwo wielu cennych składników. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • lektyny – związki, które stymulują układ odpornościowy oraz biorą udział w uśmiercaniu komórek nowotworowych;
  • wiskotoksynę – wspierającą walkę z guzami podskórnymi.

Wyciągi z jemioły – zarówno wodne, jak i alkoholowe – działają korzystnie na naczynia krwionośne, co chroni nas przed zmianami miażdżycowymi. Znajdują one też swoje zastosowanie przy zwalczaniu nadciśnienia tętniczego na tle nerkowym, nerwowym oraz związanym z menopauzą. Ziele jemioły wykazuje również działanie moczopędne, można je więc stosować profilaktycznie przy oczyszczaniu organizmu lub infekcjach dróg moczowych. Jemiołę można też stosować w przypadku silnej nerwicy, jako suplement wspomagający zaburzoną pracę serca. Zaleca się ją również w przypadku zwapnienia żył. Może też okazać się pomocna w przypadku bolesnych miesiączek czy przewlekłych stanów zapalnych stawów.

Leczniczy surowiec stanowią wyłącznie łodygi i liście jemioły, które należy zbierać od grudnia do marca. Zebrane części rośliny należy poddać suszeniu w temperaturze nie wyższej niż 25st C. Po ususzeniu otrzymany surowiec przechowujemy w papierowej torbie w przewiewnym miejscu.

Zanim zdecydujemy się sięgnąć po wyciąg z jemioły – skonsultujmy ten krok z lekarzem. Pamiętajmy, że również rośliny lecznicze przyjmowane nierozważnie mogą wywołać skutek odwrotny od zamierzonego.

Źródło: Moda na zdrowie 12/2018; A. Ożarowski, W. Jaroniewski „Rośliny lecznicze i ich praktycznie zastosowanie”; K. Bonenberg „Rośliny użyteczne człowiekowi”; poradnikzdrowie.pl
Grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top