Aktywny wypoczynek

Jedziesz teraz w góry? Podpowiadamy, co zabrać ze sobą, aby czuć się bezpiecznie na szlaku

Zima to idealny czas na wykorzystanie zaległego urlopu. Wtedy najczęściej wyjeżdżamy w góry, bo właśnie tam najłatwiej się zrelaksować i zregenerować siły. Wybierając się w trasę należy zabrać ze sobą podstawowy ekwipunek. Podpowiadamy, co powinno się na niego składać – prócz naładowanego telefonu z wpisanym numerem alarmowym GOPR oraz 112 i zapasowych baterii.

Czytelna mapa okolicy w wersji papierowej

W dobie nowoczesnych technologii, taka porada może wydawać się co najmniej dziwna. Przecież wystarczy nam odpowiednia aplikacja, która poprowadzi nas w wybrane miejsce. Problem pojawia się wtedy, gdy … smartphone straci zasięg lub przestanie działać. Wówczas papierowa wersja mapy pomoże nam bezpiecznie wrócić do domu lub nie zgubić się na szlaku.

Latarka czołowa

Nawet, jeśli wychodzimy w ciągu dnia, to pamiętajmy, że w górach zmierzch zapada wyjątkowo szybko, a warunki pogodowe również mogą się błyskawicznie zmienić. Wtedy dodatkowe źródło światła może okazać się niezastąpione. Tym bardziej, że latarka czołowa jest bardzo wygodna i praktyczna i w ogóle nie zabiera miejsca w plecaku.

Kurtka turystyczna

…czyli taka, która chroni nas przed wszelkimi czynnikami pogodowymi typu deszcz, mróz czy wiatr. Koniecznie zainwestujmy w model z kapturem – pamiętajmy, że to właśnie przez głowę ucieka najwięcej ciepła.

Apteczka i prowiant

Nigdy nie wiadomo czy w trakcie naszego wyjścia nie narazimy się na kontuzję. Nawet zwykłe otarcie stopy może utrudnić bezpieczne poruszanie się na szlaku. Dlatego apteczka, a w niej: bandaż elastyczny, plaster wodoodporny, środek dezynfekcyjny i przeciwbólowy – to absolutna podstawa. To samo dotyczy prowiantu. Zapakujmy do plecaka termos z ciepłym napojem oraz energetyczną przekąskę np. baton proteinowy, drobiowe kabanosy, pieczywo pełnoziarniste, suszone owoce. W trakcie marszu ważnym jest, aby uzupełniać niedobory energii oraz nie dopuścić do wychłodzenia i odwodnienia.

Kijki teleskopowe oraz raki

Te pierwsze odciążą kręgosłup i stawy w momencie, gdy marsz zacznie sprawiać większą trudność. Zwłaszcza, jeśli wybierzemy się w dalszą podróż lub na trudniejszy szlak. Raki z kolei zabezpieczą nas przed ewentualnym upadkiem na oblodzonej powierzchni. Kiedy wybieramy się z kolei w wyższe partie górskie warto mieć też ze sobą czekan. Sprawdzi się on przy oblodzeniu, trawersach oraz stromych zejściach czy trudnych podejściach

Okulary przeciwsłoneczne i dobry krem z filtrem

Zimą obite od śniegu promienie słońca potrafią wręcz oślepić. Są też bardzo groźne dla skóry – błyskawicznie ją opalając, co może doprowadzić do poparzenia.

Dodatkowa para rękawiczek oraz skarpet

To bardzo ważne, gdyż wilgoć – pochodząca od potu lub rozpuszczonego śniegu – bywa niezwykle groźna dla naszego zdrowia. Mokre skarpety czy wilgotne rękawiczki to nie tylko dyskomfort, ale również niebezpieczeństwo odmrożeń.

źródło: www.goryonline.com; www.witajwpodrozy.pl
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top