Nauka

Jedna z ważniejszych polskich dziedzin naukowych znika z listy!

Wraz z dniem 1 października b.r. (2018) wchodzi w życie nowe rozporządzenie o podziale dyscyplin naukowych. Na liście nie znajdziemy m.in. astronomii. Wyodrębnione zostały natomiast: dyscypliny nauki o bezpieczeństwie w dziedzinie nauk społecznych; dziedziny nauk teologicznych oraz dziedziny sztuki i dyscyplin artystycznych.

O co chodzi?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało na łamach swojej strony nowy podział dyscyplin naukowych. Niestety nie ma w niej miejsca dla najstarszej historycznie oraz jednej z czołowych w naszym kraju dziedziny nauk o Ziemi, jaką jest astronomia. Pomysłodawcy nowej ustawy włączyli ją w poczet „nauk fizycznych” obok fizyki i biofizyki.. Tą dość zaskakującą decyzję ministerstwo tłumaczy m.in. tym, że obejmuje (ona) wąski zakres tematyczny, a ponadto reprezentuje ją stosunkowo niewielka liczba pracowników uczelni, instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk i instytutów badawczych, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne bierze w obronę swoją dyscyplinę podkreślając, że według danych ze światowego serwisu Web of Science poziom cytowalności prac naukowych polskich astronomów jest o ok. 25% wyższy od średniego poziomu światowego. Jednocześnie dodają, że jest to jedyna dyscyplina w Polsce, która lokuje się tak wysoko w światowych rankingach.

Co oznacza w praktyce „wrzucenie” astronomii do jednego worka z fizyką?

Polska nauka straci na tej decyzji i to sporo. PTA wyjaśnia, że przede wszystkim stracimy szanse na prestiżowe granty, co z pewnością wpłynie na zahamowanie rozwoju astronomii. Astronomowie podkreślają, że badania astronomiczne zaliczane są w poczet najważniejszych wśród badań dotyczących historii, teraźniejszości i przyszłości Ziemi. Po drugie brak astronomii jako odrębnej dyscypliny spowoduje, że nie będzie doktoratów z tej dyscypliny (a tylko z nauk fizycznych). To także fizycy będą oceniali wnioski i ich poprawność w nieznanej sobie bliżej dyscyplinie. Brak wyraźnego wyodrębnienia astronomii oraz perspektyw związanych z zaistnieniem w niej oraz dalszym rozwojem tej dziedziny w efekcie zniechęci też młodych ludzi do tej tematyki.

Jeśli nie zgadzacie się z decyzją dotyczącą likwidacji astronomii, możecie oddać swój głos poparcia dla Polskiego Towarzystwa Astronomicznego pod adresem: https://www.pta.edu.pl/petycja/

źródło: wyborcza.pl; nauka.gov.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top