Genetyka to nie tylko fizyczne podobieństwo między Tobą, a Twoją mamą. To także zwiększone ryzyko wystąpienia określonych chorób. Zobacz, jakie schorzenia możesz odziedziczyć po swojej mamie i sprawdź czy i w jaki sposób możesz ich uniknąć.
Od naszych mam możemy otrzymać „w prezencie” wiele dobrych cech – także tych związanych z wyglądem, jak chociażby wcięcie w talii lub szczupła sylwetka (→ czyt. szybka przemiana materii). Niestety natura ludzka jest na tyle złożona, że nie zawsze dziedziczymy wyłącznie to, co dobre. Nie oznacza to jednocześnie, iż nie możemy się przed tym bronić. Oto lista chorób naszych mam, które cechuje dziedziczność oraz sposoby na ich uniknięcie.
Choroby układu krążenia
…czyli zawał, choroba niedokrwienna oraz nadciśnienie. Naukowcy wykazali, że istnieją geny zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia tych schorzeń u córek.
Można im zapobiec poprzez:
- rzucenie palenia;
- wdrożenie aktywności fizycznej – 5xtygodniowo przynajmniej po 20min dziennie; najlepsza propozycja to … szybki spacer lub marsz (naukowcy udowodnili, że to właśnie szybkie tempo chodu obniża ryzyko wystąpienia chorób serca);
- uzupełnienie diety o ryby i olej rzepakowy, które zapobiegają zawałom, gdyż wzmacniają serce.
Problemy ze stawami
Ma to związek ze słabą kondycją chrząstki stawowej.
Możesz temu zapobiec:
- codziennie spacerując, biegając lub uprawiając sporty, które angażują głównie nogi – dzięki temu chrząstka zwiększa swoją objętość i wzrasta ilość mazi stawowej;
- sięgając codziennie po warzywa, takie jak: marchew, por, seler, brokuły – posiadają one zwiększoną ilość karotenoidów czyli związków chroniących chrząstkę stawową przed wolnymi rodnikami, które niszczą ich delikatną strukturę.
Osteoporoza
Dziedziczna jest również skłonność do kruchości kości. Bardziej obciążone osteoporozą są też te kobiety, których mamy przeszły złamanie szyki kości udowej.
Jak sobie pomóc?
- Po pierwsze – regularnie się ruszając; systematycznie uprawiany ruch powoduje, że kości stają się bardziej twarde, a ciało na tyle elastyczne, iż spada ryzyko kontuzji ze złamaniem.
- Po drugie – zwiększając ilość spożywanych zielonych warzyw, które posiadają więcej witaminy K, co z kolei pomaga zatrzymać wapń w kościach.
- Po trzecie – stosując suplementację wit. D i wapnia, które wzajemnie się uzupełniają i gwarantują twarde, modne i zdrowe kości (wit. D pomaga organizmowi lepiej przyswajać wapń).
Alzheimer / demencja
Niestety zmiany w mózgu, które powodują problemy z pamięcią – głównie u starszych mam – posiadają charakter dziedziczny.
Aby się ich ustrzec:
- serwuj codziennie swojemu mózgowi relaks czytając lub rozwiązując krzyżówki;
- staraj się jak najczęściej ruszać – nawet zwykły spacer spowoduje lepsze dotlenienie komórek oraz pomaga w ich namnażaniu;
- stosuj dietę MIND czyli wprowadź do swojej jadłospisu dużo zielonych warzyw liściastych, migdały, orzechy, jagody, fasolę, ryby i pieczywo pełnoziarniste. Raz w tygodniu możesz sięgnąć nawet po kieliszek czerwonego wina.
*źródło: Samo Zdrowie 03/2018
grafika: pixabay.com