Poradniki

Jakie są objawy udaru?

Udar mózgu może pojawić się nagle i nieoczekiwanie. Dochodzi do niego na skutek przerwy dopływu krwi do mózgu. Niewłaściwe lub zbyt późne rozpoznanie może okazać się niebezpieczne dla naszego życia, ale i zdrowia. Zobacz, jakie są podstawowe objawy udaru i jak należy wtedy postąpić.

Im wcześniej – tym lepiej

Im szybciej zauważymy, że coś jest nie tak, a chory natychmiast trafi do szpitala, gdzie w ciągu godziny otrzyma specjalistyczny lek, to istnieją realne szanse na to, że udar nie pozostawi po sobie większych zniszczeń. Specjaliści podkreślają, że to pierwsza godzina od wystąpienia objawów jest najważniejsza.

Co powinno nas zaniepokoić?

  • niemożność utrzymania równowagi – także w pozycji siedzącej;
  • nagłe zawroty głowy;
  • bardzo silny ból głowy;
  • niepewny chód;
  • nagła utrata zdolności mówienia lub rozmienia mowy;
  • opadnięcie kącika ust;
  • zaburzenia czucia;
  • wykrzywienie twarzy;
  • uczucie osłabienia siły w kończynie po jednej stronie ciała.

Aby się upewnić, że to najpewniej udar należy poprosić chorego, aby powtórzył dowolną frazę, a następnie uniósł do góry oddzielnie ręce i nogi, a później, by się do nas uśmiechnął. Jeśli mowa będzie bełkotliwa lub chory nie będzie umiał jej powtórzyć oraz pojawią się problemy z podniesieniem kończyn, a zamiast uśmiechu pojawi się grymas na twarzy, wtedy należy jak najszybciej dzwonić po pomoc.

Jeżeli symptomy, o jakich mowa samoczynnie ustaną po ok. 10-15minutach, wówczas mówi się, że chory przeszedł mały udar, który zignorowany może doprowadzić do udaru mózgu (niedokrwienia mózgu). Specjaliści podkreślają, że blisko 10% pacjentów, u których wystąpiły opisane symptomy, w ciągu miesiąca zazwyczaj dochodzi do udaru dokonanego, a u 20% w ciągu roku. To powinno dać nam do myślenia.

Czy można uniknąć udaru mózgu?

Bardzo ważnym czynnikiem jest właściwa waga. Dlatego trzeba ją kontrolować, a najprostszy sposób to systematyczna aktywność ruchowa. Drugi istotny element w profilaktyce udaru mózgu to zdrowa dieta. Nie chodzi tu o całkowitą eliminację niektórych produktów, ale o zmniejszenie ich ilości, a dotyczy to m.in. żywności wysoko przetworzonej, ukochanych przez niektórych fast foodów, tłustych mięs, bazowania na smażonych potrawach (lepiej przy tym zastąpić smalec tłuszczami roślinnymi typu: rzepakowy, kokosowy, lniany itp.). Trzecia ważna kwestia to systematyczne kontrolowanie ciśnienia. Jeśli przekracza ono 130/80 wtedy wzrasta ryzyko wystąpienia udaru. Lepiej wtedy udać się po poradę medyczną, jak postępować, by wyregulować jego poziom.

Źródło: Poradnik Zdrowie 08/2018; echodnia.eu; krokdozdrowia.com

Grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top