Czym w ogóle jest łupież? To schorzenie skóry głowy, polegające na jej silnym przesuszeniu, co w efekcie objawia się łuszczeniem oraz uciążliwym swędzeniem głowy. Najłatwiej pozbyć się go przy pomocy odpowiednich kosmetyków. My jednak podpowiadamy, jak jeszcze radzić sobie z jego objawami.
Co to jest łupież?
Łupież występuje w dwóch postaciach. Jest to:
- łupież suchy – poznasz po białych, lekkich płatkach, które będą pojawiać się wraz z drapaniem lub mocniejszym potrząśnięciem głową;
- łupież tłusty – jego charakterystyczne objawy to żółtawe płatki, które trzymają się u nasady głowy. Niekiedy nawarstwiają się tworząc nierówną skorupę.
Cechą wspólną obu rodzajów łupieżu jest uciążliwe swędzenie skóry. Jej drapanie może doprowadzić do uszkodzenia naskórka i wywołania w ten sposób stanu zapalnego głowy skóry.
Skąd się bierze łupież?
Przyczyny powstawania tej przypadłości, są bardzo zróżnicowane. Odpowiadają za niego:
-
Obciążenia genetyczne;
-
Osłabienie ustroju;
-
Zaburzenia hormonalne;
-
Niewłaściwa pielęgnacja głowy;
-
Silny stres i nerwowy tryb życia;
-
Żywność wysokoprzetworzona;
-
Cukier.
Weź się za bary z łupieżem
Łupież to wyjątkowo niepożądane towarzystwo dla mężczyzny. Głównie dlatego, że stanowi problem natury estetycznej. Białe płatki zalegające na koszuli, marynarce czy ciemniejszej koszulce, stanowią często synonim niechlujności i niedbałości o siebie. Po drugie zignorowany łupież, może doprowadzić do łysienia łojotokowego. Charakterystycznego dla mężczyzn w wieku między 25 – 30 r.ż.. Dlatego, gdy tylko go zauważysz, musisz natychmiast zacząć działać. Jak? Po pierwsze: zweryfikuj przyczynę jego pochodzenia. Gdy dowiesz się, co potęguje jego objawy – czyli swędzenie głowy – łatwiej będzie Ci przejść do konkretnego ataku. W tym celu obserwuj uważnie, kiedy jego objawy się nasilają. Po drugie: zmień dietę. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, łupież pojawia się również na skutek niewłaściwego menu. Aby powstrzymać jego rozwój, warto zadbać, by w jadłospisie pojawiły się: witaminy A, C i E odpowiadające za prawidłowe funkcje skóry głowy oraz wygląd włosów. Witamina C dodatkowo pobudza do produkcji włókna kolagenowe, które odpowiadają między innymi za sprężystość i gładkość włosów. Warto też sięgnąć po witaminę B – sprzymierzeńca w walce z łojotokowym zapaleniem skóry. W praktyce oznacza to, że Twoja dieta powinna być bogata w następujące składniki:
- pieczywo pełnoziarniste,
- jajka,
- mleko i jego przetwory,
- tłuste ryby,
- kasza,
- orzechy,
- warzywa: marchew, dynia, kalafior, natka pietruszki, dynia, szpinak, pomidory, brokuły;
- owoce: czarna porzeczka, cytrusy;
- oleje roślinne: oliwa z oliwek, olej rzepakowy.
***
W walce z łupieżem przydatne mogą być też płukanki z ziół. Pomocne będą w tym przypadku: skrzyp, rozmaryn, pokrzywa, korzeń mydlnicy. Zioła regulują wydzielanie sebum i hamują dalszy rozwój choroby.
vika
23 maja 2018 w 12:00
Mnie skutecznie pomógł szampon leczniczy pirolam. Stosowałam szampony drogeryjne, niestety bezskutecznie. Na szczęście pirolam okazał się bardzo skuteczny i po miesiącu po łupieżu nie było śladu