Szkodniki to jeden z problemów, ale inny dotyczy samych chorób. Jak pomóc roślinom, gdy chorują?
Uprawa roślin to nie jest taki łatwy proces. Na ich zdrowie ma wpływ wiele czynników takich jak odpowiednie nasłonecznienie, żyzna gleba, częste lub rzadkie podlewanie, ochrona przed wiatrem czy nie łączenie ze sobą pewnych odmian. Dlatego, gdy nasza ulubiona roślina zaczyna chorować często nie wiemy, jaka jest tego przyczyna. Na co mogą zachorować nasze kwiaty i jak zwalczać choroby roślin?
Gdy na wierzchu liści pojawiają się duże żółte plamy, a pod spodem ciemne i do tego liście zaczynają pokrywać się nalotem to objawy mączniaka rzekomego. Liście przestają się rozwijać i choroba szybko rozprzestrzenia się na całej roślinie. Choroba atakuje bratki, pierwiosnki i lewkonie. Należy szybko usunąć zarażone liście a glebę podlewać płynami niszczącymi grzyby np. Mildex 7111. Opryskujemy, co tydzień, dodatkowo wzmacniając odżywką do danych kwiatów.
Gdy rośliny zaczynają wyglądać jakby ktoś je obsypał mąką to głównym sprawcą jest mączniak prawdziwy. Zarażona powierzchnia szybko się powiększa a roślina zaczyna usychać. Obserwować należy astry, begonie, bratki, werbeny i cynie. Także tutaj potrzebne są regularne opryski oraz wzmacnianie roślin np. Amistar 250 SC.
Czasami na liściach pojawia się tak zwana rdza tj. widać żółte lub brunatne plamy na wierzchu liści. Ewentualnie dokucza im szara pleśń, która atakuje dolne liście i kwiaty. Najpierw widać brązowe plamy, które szybko się powiększają. Gdy pada deszcz na zaatakowanych liściach widać nalot, który łatwo zdmuchnąć. Niestety żadna roślina nie jest tu bezpieczna! Musimy usunąć zaatakowane liście, unikać gęstego sadzenia roślin. Jedynym ratunkiem jest regularny oprysk odpowiednimi środkami.
(Źródło: ladnydom.pl, własne: Zdjęcie: pixabay.com)