Kreatywność to predyspozycje do twórczego działania, które ułatwia radzenie sobie z przeciwnościami losu i rozwija wyobraźnię. Chcesz, żeby Twoja pociecha wyrosła na osobę zaradną życiowo oraz niekonfliktową? To od wczesnych lat staraj się rozwijać dziecięcą kreatywność!
Warto pamiętać, że małe dzieci mają naturalną zdolność do nieszablonowego myślenia i zbaczania w działaniu z utartych, schematycznych szlaków. Zamiast gasić ową cudowną cechę dorosłymi, racjonalnymi radami, starajmy się pobudzać dziecięcą ciekawość świata.
Zwykłe przedmioty w niezwykłej roli
W sklepach z akcesoriami dla dzieci znajdziesz mnóstwo edukacyjnych książeczek, interaktywnych zabawek i oryginalnych planszówek. Nie musisz jednak kupować ich wszystkich, by Twoje dziecko stało się bardziej kreatywne.
Mnóstwo przedmiotów z Twojego otoczenia może posłużyć do twórczej i nietypowej zabawy. Pokaż synkowi, że miska odwrócona do góry dnem, świetnie sprawdzi się w roli bębenka albo zrób dla niego mini puzzle z pociętych pocztówek. Córeczka będzie zachwycona nawlekaniem na sznurek własnoręcznie wykonanych koralików ze zwykłego surowego makaronu o różnych kształtach.
Stawianie twórczych pytań to podstawa!
Tak naprawdę każda okazja jest dobra do tego, by stawiać przed dzieckiem proste pytania pełniące funkcję twórczą. Można robić to np. podczas oglądania bajek albo wspólnego czytania. Najlepiej sprawdzają się tutaj pytania w stylu ,,co by było, gdyby…” lub też sprytne dopytywanie maluszka szczegóły na obrazku z książeczki. To właśnie dzięki tego rodzaju zabawom umysł małego człowieka staje się coraz bardziej elastyczny, twórczy i dociekliwy.
Pogłówkuj, jak przygotować dziecku twórcze zabawy
Zamiast zagracać pokój malucha gotowymi zabawkami ze sklepu, postaw na ludziki z kasztanów, domek z kartonowego pudła, albo wesołe stempelki z ziemniaków. Dobrym pomysłem będzie także zabawa w rozmazywanie kleksów z farby między kartkami i potem dorysowywanie do nich szczegółów, by powstał cały obrazek. O czym należy pamiętać podczas tego rodzaju zabaw z dzieckiem? Że uwagi w stylu ,,przecież kwiaty są mniejsze od drzew, a trawa nie jest fioletowa” mogą studzić zapał do dziecięcych fantazji i zamykać umysł dziecka na ciekawe rozwiązania.
Znajdź zajęcie, które możesz wykonywać wspólnie z dzieckiem
Zastanów się, co dziecko lubi robić razem z Tobą i zaangażuj je w te czynności. Możecie wspólnie rysować, sadzić kwiatki w ogródku, gotować, a nawet zabrać się za pranie. Już kilkuletnie dziecko może pomóc Ci w kuchni, albo w przedświątecznych porządkach. Taka praca z dzieckiem to również super doświadczenia, które Was połączą i dadzą piękne wspomnienia.
Źródło: ,,Przyjaciółka” 10/2016
Foto: Pixabay.com