Wielkanoc to czas mazurków i ciast z karmelem. Jak przygotować swój własny kajmak i karmel? Już podpowiadamy!
Dla wielu osób karmel i kajmak to to samo. Jednak należy pamiętać, że to dwa różne produkty! Oba można kupić, jako gotowe produkty, jednak bardzo często nie odpowiada nam ich jakość, skład czy smak. Warto przygotować swoje własne domowe słodkości. Nie jest to trudne, ale na pewno czasochłonne. Jednak, czego nie robi się dla świątecznych wypieków! Poza tym to taki produkt, który można wykorzystać nie tylko do świątecznych potraw.
Kajmak
Popularnie nazywany krówką, masą krówkową czy sosem karmelowym. Robi się go z cukru, mleka lub śmietanki. Można przygotować go na dwa sposoby. Po pierwsze, można gotować na wolnym ogniu puszkę mleka skondensowanego. To najpopularniejszy sposób, stosowany przez nasze mamy. Puszkę mleka zanurzamy w wodzie i gotujemy na kuchence, lub w kąpieli wodnej w piekarniku przez około 2-3 godziny. Należy pamiętać, że zawsze powinna być przykryta wodą (dolewamy w trakcie gotowania) i nie należy jej otwierać od razu po ugotowaniu (można się poparzyć). Najlepiej, gdy puszkę otworzymy na następny dzień.
Babcie wybrałyby pewnie drugi sposób, czyli powolne gotowanie mleka z cukrem. Tutaj również potrzebne nam są 2- 3 godziny. Proporcje to zazwyczaj jedna szklanka cukru na jeden litr mleka. Potrzebny nam jest rondel lub garnek z grubym dnem. Taki sposób przygotowania masy sprawi, że będzie ona nieco rzadsza od tej z puszki. Łatwiej też przygotować kajmak smakowy, czyli dodać na przykład kawę, kakao czy sól morską (słony karmel). Kajmak lepiej niż karmel sprawdzi się jako masa do przekładania ciast czy smarowania mazurków. Można go wpleść nawet do naszego śniadania jako polewę do niedzielnych naleśników lub owsianki.
(Źródło: ugotuj.to, Zdjęcie: pixabay.com)