Jeśli chcesz być postrzegany, jako dobry szef, współpracownik, kolega z biurka obok to warto brać pod uwagę kilka wskazówek jak przekazać komuś złą informację. Można zaoszczędzić sobie sporo nerwów!
Bardzo często w środowisku biznesowym zapomina się, że rozmawiamy z żywym człowiekiem, który też ma swoje uczucia, może być bardzo wrażliwy lub może nie radzić sobie z krytyką. Niezależenie od tego, komu przekazujemy niedobrą wiadomość i jak bardzo jest ona dla niego niekorzystna, warto upewnić się, że zrobimy to w pełni profesjonalnie! Czasami zwykła informacja o pominięciu w danym miesiącu kogoś przy premiach lub awansie urasta do rangi konfliktu w miejscu pracy. A wystarczyłoby upewnić się, że zwróciliśmy uwagę na kilka istotnych punktów.
Przede wszystkim nie rób tego przy świadkach! Po co ktoś inny ma być świadkiem takiej rozmowy? Druga strona poczuje się pewniej, jeżeli okażemy jej szacunek i o jej ewentualnych błędach porozmawiamy w cztery oczy. Koledzy z pokoju nie muszą o wszystkim wiedzieć. W taki sposób rodzą się biurowe plotki i niepotrzebne konflikty. To ważne szczególnie, gdy chcemy kogoś zwolnić! Podczas rozmowy jeden na jeden dajemy rozmówcy czas na oswojenie się z nową sytuacją.
Dobieraj uważnie słowa! Wszyscy lubimy jasne komunikaty! Hasło „nie otrzymasz dziś premii, ale może w następnym miesiącu będzie lepiej” nie oznacza tak naprawdę nic! Lepiej powiedz, że w tym miesiącu nie zostały wypracowane ustalone wcześniej normy, więc szansa na premię rozpatrywana będzie w kolejnym miesiącu. Jasno, klarownie, bez zbędnego koloryzowania. Pamiętaj o odpowiedniej postawie i gestach podczas takiej rozmowy, one mówią czasem więcej niż słowa czy wyraz twarzy!
Już niedługo kolejne wskazówki!
(Źródło: entrepreneur.com, Zdjęcie: pixabay.com)