Dla większości kryzys w związku wiąże się z ogromnym stresem i oznacza wielkie kłopoty. Tymczasem pojęcie ,,kryzys” wskazuje, iż jest to moment, w którym trzeba podjąć ważną decyzję, podjąć walkę o to, co dla nas ważne. Warto zdać sobie sprawę, że większość tego typu problemów między partnerami daje się rozwiązać z korzyścią dla obu stron.
***
Niestety trudno przewidzieć, kiedy spotka nas kryzys i się na niego uodpornić. Może przytrafić się każdej parze i to niezależnie od stażu, doświadczeń w związku, czy zaangażowania w relację między partnerami.
Jak radzić sobie z poszczególnymi problemami?
- zdrada – niewątpliwie to najpoważniejsza z przyczyn kryzysów w wielu związkach. Nie musisz przebaczać partnerowi jeśli tego naprawdę nie chcesz i nie masz pewności, czy to się znowu nie powtórzy. Kiedy pragniesz, by zdrada stała się rodzajem katharsis czyli oczyszczenia w związku, warto zdać sobie sprawę, dlaczego to takie bolesne przeżycie dla Ciebie i ustalić, czy partner naprawdę żałuje czynu, którego się dopuścił. Kluczem do poradzenia sobie w przypadku tego kryzysu będzie udzielenie sobie odpowiedzi na pytanie, jakie były faktyczne przyczyny zdrady. Potem stopniowo musi dojść do wybaczenia i prób odnowienia zaufania do tej drugiej osoby, która nas skrzywdziła.
- odległość spowodowana wyjazdem za pracą – niestety trzeba mieć świadomość, iż dłuższa rozłąka sprzyja tęsknocie za bliskością, zazdrości, brakom realnego wsparcia w trudnych sytuacjach i może doprowadzić do zdrady. Aby rozłąka nie stała się powodem rozpadu związku warto zawczasu ją przemyśleć, ustalić granice poza które nie wolno wychodzić, ustalić między sobą, jak długo ma ona trwać.
- choroba jednego z partnerów lub własnego dziecka – to jedno z najcięższych życiowych doświadczeń, które może stać się naszym udziałem. Troska o chorą osobę może ostudzić emocje i namiętności w związku, przyczynić się do stopniowego oddalania się od siebie. Aby ratować związek w obliczu takiego kryzysu, trzeba na nowo nauczyć się okazywać sobie uczucia i czułość, otworzyć się przed sobą nawzajem, przestać oskarżać się o to, co się wydarzyło.
- rutyna w związku – tutaj trzeba sobie uświadomić, co znaczy dla nas bycie z daną osobą, czego już razem z nią się nie robi, za czym się tęskni. Postarajmy się też przypomnieć sobie, co dodawało Waszemu związkowi pikanterii i sensu. Remedium na rutynę bywa świadome przeżywanie wspólnych przyjemności.
- kłótnie o pieniądze – warto uzmysłowić sobie, że to często problem zastępczy, bo przecież łatwiej się pokłócić niż porozmawiać np. o tym, że wygasła między Wami namiętność, czy że macie do siebie jakiś żal. Jak radzić sobie w tej sytuacji? Trzeba otwarcie mówić, czym są pieniądze dla każdego z partnerów, nauczyć się zrozumieć decyzje finansowe tej drugiej osoby.
Źródło: ,,Skarb” 1/2017
Foto: Pixabay.com