Większość z nas czeka na letni urlop z utęsknieniem i planuje wakacyjny wyjazd chociaż na parę dni. Warto wcześniej odłożyć sobie pieniądze na ten cel i nie zachować się na wyjeździe zbyt rozrzutnie.
Jedną z mniej przyjemnych czynności związanych z wakacyjnym wypoczynkiem jest przygotowanie się do wyjazdu pod kątem finansowym. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak racjonalnie zaplanować wakacyjne wydatki.
- Oszczędzanie pieniędzy na wyjazd – warto już kilka miesięcy wcześniej zastanowić się, gdzie i na jak długo chcemy latem pojechać. Potem dobrze jest odkładać trochę pieniędzy na wydatki związane z planowanymi wakacjami. Dzięki temu koszty nie będą dla nas takie obciążające w miesiącu wyjazdu.
- Wybieranie oferty last-minute – wyjazdy tego typu wymagają podejmowania szybkich decyzji i refleksu. Dobrze jest regularnie śledzić oferty biur podróży i dokładnie wiedzieć, gdzie chce się jechać. Oferty last-minute to dla wielu osób naprawdę dobry sposób na tanie i dobrze zorganizowane wakacje.
- Korzystanie z ulg na bilety – jeśli planujecie podróż samolotem, na stronach linii lotniczych poszukajcie promocji, które pozwalają turystom podróżować za bardzo małe pieniądze. Również w przypadku podróżowania koleją lub autokarami, zwykle tańsze bilety można zarezerwować sobie z wyprzedzeniem za pośrednictwem internetu.
- Nocowanie w hostelach, prywatnych kwaterach i campingach – to propozycje o wiele tańsze niż spanie w hotelu. Pamiętajmy, że za bardzo niską cenę noclegu otrzymamy standard, który może nie sprostać naszym wakacyjnym oczekiwaniom. Obecnie konkurencja na polskim rynku turystycznym jest bardzo duża, dlatego wielu właścicieli ofert noclegowych przygotowuje promocje np. dla rodzin, czy osób, które zdecydują się wynająć pokój na dłuższy okres czasu.
- Poruszanie się środkami komunikacji miejskiej – warto zdać sobie sprawę, że wiele miast oferuje turystom zniżki na poruszanie się komunikacją miejską. Jeśli mamy taką możliwość, ciekawym rozwiązaniem jest zakup kilkudniowego biletu lub korzystanie z miejskich systemów rowerowych.
- Samodzielne przygotowanie posiłków lub korzystanie ze zdrowych street foodów – niestety w wielu kurortach turystycznych mamy do czynienia z kuchnią średniej jakości. Aby nie narażać się na problemy z układem pokarmowym i jeść naprawdę smacznie, można zorientować się w ofercie lokalnych sklepów i samemu przygotować sobie smaczny posiłek np. rybę z patelni, czy stek z grilla. Jeśli nie przepadamy za gotowaniem na urlopie, korzystajmy z ulicznych knajpek uczęszczanych przez miejscowych.
- Nabywanie kart zniżkowo–ubezpieczeniowych – wiele restauracji, środków komunikacji czy sklepów honoruje karty zniżkowo-ubezpieczeniowe (ISIC lub EURO26). Koszt takiej karty to zwykle kilkanaście złotych, niektóre z nich zawierają uprawnienia do różnych rabatów, inne zawierają w sobie również ubezpieczenie. Przed wyjazdem na wakacje koniecznie zapoznajcie się z ofertą takich kart i zdecydujcie, czy przydadzą się podczas Waszego urlopu.