Ekonomia

Jak korzystać z prawa do reklamacji?

Dokonaliście ostatnio jakiegoś zakupu, z którego nie jesteście zadowoleni? Zamiast tracić pieniądze na naprawę wadliwego towaru, warto pomyśleć o jego reklamacji. Macie do tego prawo częściej niż Wam się wydaje.

Zdaniem ekspertów z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rzadko reklamujemy zakupiony towar, bo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy prawo do jego zwrotu.

O czym powinniście wiedzieć w związku z tą kwestią?

  •  Nawet jeśli kupiliśmy coś po promocyjnej cenie, możemy domagać się naprawy takiego towaru, a po jednej nieudanej jego naprawie – zwrotu pieniędzy w ramach reklamacji na podstawie rękojmi.
  • Kiedy okaże się, że nasza ulubiona część garderoby ma jakąś ukrytą wadę, możemy reklamować ją nawet po 3 latach od zakupu. Jak to możliwe? Uprawienia do zwrotu towaru trwają zasadniczo 2 lata, ale jeśli usterkę zobaczymy tuż przed końcem tego okresu, mamy jeszcze 12 miesięcy na złożenie reklamacji w tej sprawie.
  • Zgubienie paragonu wcale nie pozbawia nas do reklamacji zakupionego towaru. Trzeba tylko umieć udowodnić, że dany produkt kupiliśmy akurat w danym sklepie. Może to być wydruk z terminala, albo potwierdzenie zakupu otrzymane mailowo.
  • Jeśli kupiliśmy rzecz używaną w komisie lub przez Internet, możemy domagać się reklamacji (w przypadku gdy zauważymy niezgodność towaru z umową zawartą ze sprzedającym).
  • Sprzedawca nie może wymagać od nas oryginalnego opakowania reklamowanego produktu.
  • Jeśli rzecz okaże się wadliwa po zamontowaniu, mamy prawo również do zwrotu kosztów demontażu i montażu towaru z wadą.
  • Sprzedawcy mają 14 dni na rozpatrzenie naszej reklamacji.

***

Źródło: ,,Świat kobiety” 12/2016

Foto: Pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top