Poradniki

Jak dbać o wzrok? 5 skutecznych sposobów

Według Światowej Organizacji WHO już za 3 lata (w 2020 roku) blisko 75 milionom ludzi grozi ślepota, zaś 70% populacji może uskarżać się na problemy ze wzrokiem wymagające korekcji. Można jednak obniżyć to ryzyko. Wystarczy zastosować kilka prostych sposobów.

Wprowadź te zmiany, a zadbasz o swoje oczy kompleksowo

Przewidywania specjalistów z WHO nie brzmią zbyt optymistycznie. Tym bardziej, że do wymienionych przez nich problemów często doprowadzamy sami lekceważąc wiele podstawowych zaleceń dotyczących profilaktyki narządów wzroku. Jeśli jednak zdecydujemy się na wdrożenie kilku prostych zmian, możemy oddalić od siebie ryzyko problemów z oczami. Jakie to kroki?

1. Jak najczęściej przebywaj na świeżym powietrzu.

Sprzyja to spoglądaniu w dal, co powoduje, iż oczy odpoczywają oraz dużo szybciej się regenerują. W ten sposób poprawiasz też ogólną kondycję oczu.

2. Zadbaj o właściwe menu.

Dieta dobra dla oczu powinna zawierać w swoim składzie:

zielone warzywa – źródło składników, które stanowią dla oczu ochronę przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi oraz ułatwiają utrzymanie oczu w dobrej kondycji;

ryby, tłuszcze roślinne – bogate w kwasy omega-3, które stanowią ważny element budulcowy fotoreceptorów (komórek światłoczułych siatkówki).

3. Stosuj naturalne kompresy na oczy po wielogodzinnej pracy przed komputerem, plażowaniu czy czytaniu książek lub studiowaniu dokumentów.

W tym celu sprawdzają się najlepiej zioła, takie jak: świetlik lekarski, rumianek, zielona czy czarna herbata.

4. Dbaj o nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, gdzie pracujesz lub przebywasz na co dzień.

Oczy nie lubią zbyt suchego powietrza. Wtedy szybko się męczą , a nam zaczyna dokuczać: uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie, opuchnięcie powiek.

5. Odwiedzaj okulistę profilaktycznie przynajmniej raz do roku.

Jeśli masz stwierdzone schorzenie oczu lub wadę wzroku, pamiętaj, aby nie zaniedbywać wizyt wyznaczonych przez lekarza. Zgłaszaj się tez po poradę zawsze, gdy zaczną niepokoić Cię jakiekolwiek nieprawidłowości ze strony oczu.

***
Dbanie o wzrok nie wymaga zbyt skomplikowanych działań. Stosując się do wymienionych wskazówek możemy uniknąć wielu poważnych problemów i obyć się bez okularów na długie lata.

*źródło: Poradnik Zdrowie listopad/2017;
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top